Apple Cinema Display 24” remontas

29 06 2020

Papasakosiu kaip Mindaugas Apple monitorius remontavo. Į namus kartu su keliais iMac kompiuteriais pateko ir trys vienetai Apple Cinema Display 24” monitoriai. Gana senoki jie, bet vis dar geriausias sprendimas turintiems Macbook Pro ar Air nešiojamus kompiuterius su Magsafe1 ar Magsafe2 jungtimis ir norintiems namuose mėgautis patogiu ir kokybišku darbu. Vienas malonumas grįžus iš kelionės pajungti prie monitoriaus kompiuterį ir nuo to laiko dirbti kaip su pilnu stacionaru, nes šis monitorius turi ne tik 85W krovimo galimybę bet ir 3vnt. USB šakotuvą, iSign Web kamera, mikrofoną ir 2.1 garsą (su žemų dažnių dalimi). Viena vienintelė bėda kad visi trys jie neveikia. Taigi papasakosiu kaip gi šie ekranai ardosi, kokios problemos man pasitaikė ir kaip gi sprendžiau jas visas.

Ardymas

Išsiardyti monitorių nėra sunku, reikia tik būti atsargiu kai kuriose vietose. Pirmiausia būtinai reikia atjungti maitino šaltinį, nes kaip ir iMac ir kituose panašiuose Apple produktuose maitinimo šaltinis čia bus atviras ir lengvai paliečiamas ranka ar įrankiais. Tada pradžiai stiklo nuėmimas. Gera naujiena, kad kaip ir iMac iki 2011 metų, stiklas čia nepriklijuotas, o laikosi magnetų pagalba. Tereikia viršaus kampuose priklijuoti stiklo tokius lipšnukus ir truktelėti:

Visa tai ir tolesnius veiksmus aišku geriau daryti paguldžius monitorių, bet aš mėgstu rizikuoti ir man patogiau tai padaryti stovint. Tada kiekviename iš šonų rasite po 4, viso 8, varžtus kuriuos atsukus T10 atsuktuvu bus galima nuimti ekraną:

Ekraną reikia išiminėti po truputi nuo viršaus ir kai tik bus galima prieiti prie LCD panelės duomenų ir maitinimo laidų ir juos reikia atjungti:

Tada ekraną galima dar labiau atlenkti į save ir padarius vietos rankai leis atjungti temperatūros bei LED apšvietimo jungtis tiesiai nuo pagrindinės plokštės (Apple vadinamos logicboard, vadinsiu ir aš taip toliau). Ir viskas, turime prieinamą elektroniką:

Gedimas 1: LED apšvietimo juostos maitinimo grandinės gedimas

Vienas pirmųjų gegimų yra apšvietimas. Šioje vietoje dar neišardžius galima diagnozuoti šį ar su LED juostomis susijusį gedimą. Prie kompiuterio prijungus monitorius yra atpažįstamas, USB šakotuvas dirba, garsas groja, tik ekranas tuščias. O pašvietus į ekraną reikiamu kampu pamatome, kad vaizdas rodomas, tik apšvietimo nėra:

Pirmas tokio gedimo sukelėjas gali būti pagrindinėje plokštėje esantis LED draiveris. Kadangi apšvietimo LED juosta čia suskirstyta į 3 dalis, kiekvienai iš jų reikia paduoti atitinkamą įtampą ir ją riboti srovę atskiromis linijomis, kurias plokštėje nesunkiai pastebėsite besikartojančiais elementais šalia apšvietimo jungties:

O dabar vienai jų mirus procesorius ima ir atjungia viską:

Išeitis būtų arba keisti pagrindinę plokštę, arba iš kokios donorinės su kitomis bėdomis perlituoti šią grandinę.

Pats pirmasis mano taisomas monitorius tokią bėdą ir turėjau. Donoras sutiko paaukoti pagrindinę plokštę ir turime puikiai veikiantį pirmą ekraną:

Gedimas 2: LED apšvietimo juostos nusidėvėjimas

Kaip minėjau LED juosta čia suskirstyta į tris dalis, kurios maitinamos 70V ir 350mA ar daugiau.

Kadangi galios daugoka, LED lempos laikui bėgant dėvisi dviem būdais: atsileidžia LeadFree lydmetalio kontaktai arba LED lemputės praranda efektyvumą. Pakanka vienai šių trijų linijų paprasti savo efektyvumą ir pagrindinė plokštė tai pajaučia ir atjungia maitinimą visoms. Dabar LED juosta šviečia taip jei mes priverstinai paduotame maitinimą:

Dabar apie sprendimus. Pirmiausiai bandžiau pamatuoti kiek energijos pasiima kiekvienas ir LED’ų prie 3.5V ir 0,350A ir užfiksavau rezultatus. Tada kiekvieną iš LED lempučių perlitavau naudodamas karšto oro stotele:

Tai padaręs pamatavau problemines lemputes ir čia rezultatai jau geresni. Matavimo rezultatai prieš(mėlynai) ir po(raudonai):

Kaip matote situacija pagerėjo, o ir pajungus prie maitinimo šaltinio jau nebeįmanoma į ją žiūrėti:

Vadinasi tikrai LED’ai buvo atšokę. Surinkau panelę ir žiūrime ar suveikė. Pasirodo, kad dabar pagrindinei plokštei LED juosta jau patinka:

Bet apšvietimas tragiškas dėl netolygaus LED nusidėvėjimo (matote apačioje tuos netolygumus, o plika akimi vaizdas dar blogesnis).

Deja, bet kitaip nei televizoriams, šitiems monitoriams LED juostų pirkti nėra. Seniau tiesa pasakius būdavo, kol kinai gaudavo tokių ekranų ardymui, bet jau nebe. Taigi reikia arba keisti visą LCD ekraną reikia arba dar baisiau – perlituoti visus LED naujais. Pastarasis sprendimas nekoks, nes LXML-PWN1-0120 LED kaina būtų apie 2Eur už vienetą jei perkame iš Mouser, o reikia jų 60vnt, kas sudarytu net 120Eur. Galima pirkti ir iš Ali po 15 ar 20 pakais, bet ten kokybė bus neaiški, tik kaina jau mažesnė, nuo 25 iki 45Eur. Realiausiai tokiu atveju ieškotis veikiančios arba bent jau dužusios su geru apšvietimu tokios matricos:

Taigi vienas monitorių ir turėjo šitą LED juostos bėdą. Pataisiau tiesiog pakeitus LCD ekraną, kurį paėmiau iš donoro:

Gedimas 3: Maitinimo šaltinio gedimas

Kartais būna, kad ekranas visai nerodo jokios gyvybės, o atsidarę randame kažką panašaus:

Šiuo atveju maitinimo šaltinis dviejose vietose tiesiog susilydė:

O kitoje pusėje randame suveikusį saugiklį, kuris galimai išgelbėjo nuo gaistro:

Šiuo atveju sprendimas vienas – keisti maitinimą į naują (ta prasme naudotą, veikiantį, paimtą iš donoro):

Pakeitus maitinimą trečias monitorius pradėjo veikti, bet su striginėjimais, kurių kaltininkas yra pagrindinė plokštė. Galimai maitinimo šaltinio gedimo (sprogimo) metu pasekmės persimetė ir į pagrindinę plokštę.

Gedimas 4: Kiti logicboard gedimai

Kartais būna ir taip kad pagrindinė plokštė ima ir įsitaiso kažkokį linksmesnį gedimą, kad priverčią ja atsijungti po kažkiek laiko veikimo. Pakeitus maitinimo šaltinį trečias ekranas rodė gerai, bet po 5-10 minučių atjunginėdavo. Štai ką radau vieno iš garsiakalbių grandinėje:

Susvilęs diodas darė kažką negero, kas galimai apkrovė maitinimo grandinę ir jai perkaitus pagrindinė plokštė atsisakydavo dirbti. Jei turime donorą tai nesunku tą diodą perlituoti ir monitorius vėl dirba be problemų:

Realiai man pasisekė, kad buvo galima identifikuoti gedimą, nes kiek skaičiau kartais vizualiai nieko nesimato, o gedimą pašalina tik pagrindinės plokštės keitimas.

Taigi tokiu būdų pataisiau paskutinį trečia monitorių, sukepusį diodą paimdamas iš pagrindinės su mirusia LED maitinimo grandine:

Gedimas 5: Ventiliatoriaus gedimas

Nors šis gedimas man nepasitaikė, bet vis tiek papasakosiu apie tai ką padaro ventiliatoriaus gedimas. Kitaip nei dažnas kitas monitorius čia mes turime ventiliatorių, kuris iš vienos pusės apačios ima orą ir per kitą pusę išpučia.

Jam sugedus maitinimo šaltinis, pagrindinė plokštė ir LED juosta gali greičiau susidėvėti, tad pastebėjus kad apačioje, kairėje, nepučiamas šiltas oras – būkite budrūs. Na o sukasi čia specifinis blow fan kurį dar reikia karts nuo karto ir išvalyti:

Gedimas 6: Duomenų laido gedimas

Nežinau ar dažnai, bet kartais būna ir duomenų laidas pažeistas. Kalba eina apie duomenų, trys viename, laidą.

Kaip ir visuose Apple produktuose taip ir čia komponuotas USB, MiniDisplayPort ir Magsafe laidai yra baltas ir toks keistai guminis. Ta guma mėgsta būti pažeista, o ją pažeidus ateina laikas laidams.. Kartais aišku susigadina ir pati jungti, kai nešiojamas kompiuteris nunešamas neatjungus. Deja bet naujo laido jau nusipirkti nebe pavyks, nes toks jau nebegaminamas, tad teks ieškoti naudoto už puse šimto. Seniau prekiavo tokiais Ali, bet jau nebe.

Būna dar ir taip, kad to laido tiesiog nebebūna. Mano ketvirtas ekranas turėjo tokį trumpesnį nei kiti laidą:

Čia greičiausiai utilizuojanti įmonė taip padarė. Taigi šis monitorius tapo prieš tai minėtu visų detalių donoru.

Apibendrinimas

Turėdamas 4 monitorius iš jų pavyko pasigaminti 3 puikiai veikiančius. Iš ketvirto liko tik rėmas su truputi pažeistu stiklu:

Dar aišku liko donorinių detalių nuo pagrindinės plokštės ir nelabai gražiai rodanti remontuota LED panelė, bet juos jau klausimas ar panaudosime.

Beja pamenate Apple maitinimo laidą? Taigi šiems ekranams jis kaip tik.

Dabar kur aš juos dėsiu.. Na vieną jų pasiliksiu darbui su Lenovo kompiuteriu, kuris turi MiniDisplayPort jungtį. Yra ten niuansų su šviesumo reguliavimu ir garso nebuvimu kol kažkoks softas pastoviai nekalbina monitoriaus per USB, bet apie tai gal atskirai parašysiu. Na o likusius du teks perleisti kitiems kaip ir tuos du iMac’us šone jų.

Gal į koki turgų reikia vežti šalia daržovių, bet ten nugraužtų obuolių gali nenorėti. O ir pratę pirkti žmonės ne po viena, o sveriamus..


Veiksmai

Informacija

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: