Dell One XPS 2710 BIOS remontas

18 02 2020

Po sėkmingo Dell XPS One 2710 motininės remonto mano “dirbtuves“ pasiekė kitas analogiškas Dell’as su dar viena jų liga. Simptomai gana įdomūs: ventiliatoriai sukasi, BIOS nėra, perjungus į HDMI įėjimą, panaudojant jį kaip monitorių, vaizdas ekrane ten atsiranda. Ir viskas. Pats HDMi vaizdą priima iš kokio Raspberry Pi ar panašaus įrenginio, bet pastarasis video šaltinis turi mokėti generuoti “force HDMI“, nes pastarasis portas visiškai nekomunikuoja HDMI laidu, kol motininė plokštė kažkokiam “loop“ rėžime pakibusi. Dar liūdniau, kad per tą HDMI negroja audio dėl tos pačios priežasties tikriausiai.

Na, o bėdos čia greičiausiai su pakrikusiu BIOS. Šio įrašo tikslas parodyti kokia mano patirtis pirma karta atnaujinant BIOS flash atmintį vėliau aprašytu būdu.

Praeityje vartotojai dažnai skundėsi, kad atnaujinus Windows 8 į naujus Windows 10, pastarieji taip sugadindavo kompiuterio motininę plokštę. Tai spėju būdavo, kai BIOS programa buvo senesnėse versijose, nes aš savo kompiuteryje tokių dalykų niekada neturėjau. Iš Windows 8 į Windows 10 perėjau turėdamas paskutinę tuo metu BIOS versiją, ir gal tai išgelbėjo? Dar kiti skundėsi, kad po BIOS kai kurių nustatymų pakeitimų tas negyvas ekranas atsirasdavo startuojant, tad čia vėlgi kaltinčiau tą patį susigadinusį – BIOS. Taigi atsiradus galimybei nusprendžiau pabandyti viena tokių panašių atvejų pataisyti. Gamintojas problemas sprendė keisdamas motinines plokštes, mes pabandykime pažaisti su BIOS flash atmintimi.

Motininė plokštė

Pirmiausiai teko išsiimti motinine plokštę, kad lengviau butu rasti ir atlikti veiksmus su BIOS atmintimi:

Vienas gerų patarimų būtų išimti tabletę batareiką prieš išimat MB, tam, kad nebūtų kokių nelaimių. BIOS programa saugoma šioje Winbond W25Q64FV SPI flash atmintyje:
Bandymas pasinaudojant ROM_RECOVERY jungtimi
Įdomu tai, kad ši atmintis turi jai (galimai) skirta ROM-RECOVERY jungti, kuriai tereikėjo susilituoti 2×4 jungti:
Pastarosios jungties išėjimus radau internetą ir patikrinus pinus jie tikrai vedė iki W25Q64FV mikroschemos:
CE(CS)  [X] X CE (CS) 
SI(DI)   X 
SO(DO)   X X VDD (+3.3)
SCK(CLK) X X VSS (GND)
Tada liko darbas ta flash atmintį nuskaityti. Tą galiu padaryti su stalčiuje besiilsinčiu ir kito projekto laukiančiu Rassberry pi 3 B+, nors modelis nelabai čia svarbus. Pirmiausiai kaip rodo internete rasti sujungimo adresai sujungiau laidus:
Tada į Raspbian susimečiau flashrom programėle (internete instrukcijų ne viena, gal čia nesikartosiu kokias eilutes reikia vykdyti tam) ir bandome daryti nuskaitymą. Deja kažkas su tuo portu negerai. Nors WP ir HOLD pinai taisyklingai pajungti per varžą į VCC bet kažko ten mažai dar, o gal per daug.
Tiesioginis prisijungimas prie SPI Flash
Kita mintis yra prisijungti tiesiogiai prie mikroschemos tikint, kad tarp ROM_RECOVERY jungtis ir jos yra dar kas, kas mums trukdo. Pabandysiu pasijungti panaudojant SO8 perėjimą:
Iš kelinto karto pakoregavus perėjimo kontaktą flash atmintis rasta:
Ją skaitome ir iškarto tikrinu Hex redagavimo programoje. Ten lyg ir matosi kažkas ne padriko. Tikrinu gal rasiu serijos numeri kuris yra ant MB:
Ualia:
Yra ir SN, ir Dell service tag, ir dar kažkas, kas labai panašu į MAC adresą. Paaiškėjo vėliau, kad tikrai taip ir yra, tad tą dalį su MAC adresu užtušavau. Bet bėda berods yra viena: iš trijų nuskaitymu, ne vienas jų nėra identiškas. Hex nesutampa:
Keistas dalykas kad sutapti lyg ir turėtu, nes po kiekvieno nuskaitymo dar padarydavai “verify“ ir jie pavykdavo. Dar bandžiau nuimti ar pakeisti visus MB trumpiklius, gal kuris jų atjungia kitas posistemes, bet deja tai nepadėjo. Bandžiau ir 3.3V maitinimą paduoti papildomai, ne nuo Raspberry Pi galvojant kad jo neužtenka, bet tai taip pat nepadėjo, o ir valgę vos 40mA, kas yra tikrai nedaug. Po galybės bandymų pasakiau velniai nematė, bandau nusiskaityti gera flash iš veikiančio kompiuterio ir gal to pakaks. Ji nuardžiau minimaliai:
Tada jo flash atmintyje paredagavau Dell SN ir kitą informaciją ir įkėliau į brokuotą MB. Ir rezultatas dar blogesnis – dabar kompiuterio ventiliatoriui trumpai pasisuka ir atsijungia, o HDMI įėjimas visai neveikia. Įrašius seniau čia buvusią programą kompiuteris grįžo į senas vėžes. Galvočiau kad nuskaityme čia bėdos, t.y. kažko tas flashrom nepadaro gerai.
Nusiskaitymas su MiniPro TL866CS
Taip jau pasisekė kad turėjau galimybė pasiskolinti tokį populiarų programatorių TL866CS. Populiarus jis tarp automobilių elektronikos meistrų, nes skaito ir rašo galybes visokių atminčių ir valdiklių. Buvau įspėtas, kad tiesiai iš MB neskaitys jis. Bet aš vistiek pabandžiau ir patvirtinu, kad taip tikrai nieko nebus. Programatorius mato, kad mikroschema naudoja per daug energijos ir jos nenori net pradėti skaityti. Taigi teko SO8 formato atmintį išsilituoti. Nuskaitymas vėliau jau vyksta patogiai ant stalo:
Skaitome programą:

Nuskaitymą pakartojau kelis kartus ir Hex redagavimo programa nerado tarp jų jokio skirtumo. Matydamas, kad kažkas čia gal ir gausis, išsilitavau gerą mikroschemą, ją nuskaičiau ir vėl paredagavęs Hex turinį bandau visa tai įrašyti į brokuotą atmintį:

Tada sulytuoju mikroschemą ir bandau įjungti:

Perrašymas suveikė. Dar liko vienas darbas – perrašyti Windows 10 Home, kad jie aktyvuotusi. Dabar įdėtas HDD iš kito kompo tad klausimas ką ten jis rodo. Windows po perrašymo legaliai aktyvavosi:

Dar nepamirštame pažiūrėti ar MAC adresas toks kokį mes įrašėme. Čia gera žinia – MAC toks kokio ir reikia. Kitas džiugus dalykas, kad tuo pačiu ir BIOS atsinaujino į naujausia A14:

Apibendrinimas

Kokias 4 dienas rasdamas laisvo laiko taisiau tą kompiuterį ir galiausiai džiugu, kad viskas gavosi. Labai apmaudu, kad Dell tokiais atvejais visą MB keisdavo, bet neprarandu vilties, kad taip tik todėl, kad jie nusprendė neapmokyti serviso inžinierių kaip tą BIOS atstatyti ir brokuotas MB taisydavo kažkur gamykloje. Jei ne, tai galite pagalvoti kiek elektronikos buvo išmesta veltui, o mes čia ką tik prisidėjome prie gamtos saugojimo prikeldami tą PC iš numirusių.


Veiksmai

Informacija

Atsakymų: 1

5 03 2020
HP Z1 Workstation HDD rėmelio (angl. caddy) gaminimas | Mindaugas Markauskas

[…] yra tokios pat, bet guminės, ir jos buvo ten tol kol  nepaaukojau nesenai pataisytam DELL XPS 2710. Ten montavau 3.5″ HDD, kuris gal negerai būtų jei ten nepritvirtintas mėtytusi. Mano […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: