Prius Gen2HSI gamyba

13 11 2019

Senau aprašytas PriusHSI man tarnauja jau 4 metus, kol nesugalvojau kiek atnaujinti jį. Ne dėl to kad kas negerai, prototipo elektronikos net neplanuoju iškeisti į nieką kol kas, bet sugalvojau nuskaityti ir rodyti daugiau informacijos, o tam reikia vietos daugiau ekranėlyje. Vietoje mažo 16×2 simbolių LCD ekrano uždėjau tris kartus didesnį 20×4 ir tada jau galima atnaujinti programą. Taip pat ta proga pagaminau specialiai jam skirtą korpusą, kurį atsispausdinti galima su 3D spausdintuvu:

Kadangi pamaniau, kad gal kas kitas norėtu tokio, tai Toyota forume pasiūliau žmonėms kooperuotis ir pasigaminti kelis vienetus tokių. PCB jau buvo paruošta gamybai kinijoje bet ilgoką laiką susidomėjusių nebuvo. Vienas žmogus prieš porą mėnesių visgi kreipėsi, bet dėl vieno neverta išlaidauti. Kiek palaukus pasirašė dar vienas žmogus, o kai pirmasis pasidalino reikalu Facebook’e radome ir trečią. Taigi šiame įraše supažindinsiu kas gi gavosi.

Elektronikos gamyba

Kaip minėjau PCB pagaminta profesionaliai pas kiniečius. Užsakiau 5vnt., dar pridėjau 60vnt. RGB LED panelių adapterių, kuriuos gaminu vienai įmonei ir taip padalinau siuntimo išlaidas. Nors jau turiu parengęs SMD versiją šiai elektronikai, bet visgi pasilikau ties DIP variantu. SMD PCB turėjo suteikti įrenginiui plonumo, nes visa plokštė su elektronika įlituota į LCD modulį turėjo užimti vos 5 papildomus milimetrus ir ko pasekoje korpusas būtų plonesnis, bet deja reikia dar mygtuko, kuris priekyje nelabai telpa. Kadangi tas mygtukas geriausiai veikia korpuso viršuje tas storio sutaupymas neišdegtu, tad mygtuką integravau į DIP PCB. Vėliau pamatysite, kad tai gerai suveikė labai gerai, o dabar gavus PCB ir surinkus dalis galime pradėti lituoti:

Rudens vakare labai geras dalykas yra litavimas, pasišildome kiek kambarį ir galiausia turime baigtą reikalą:

Pastarasis užsivožia ant 20×4 LCD ir laikosi ant 16 kontaktų jungties:

Turėdamas vietos mikroschemas stačiau į lizdus, kad jas būtų galima pasikeisti reikalui esant, o aukščiausius komponentus, elektrolitinius kondensatorius, parinkau 8mm aukščio. Taip elektronika puikiai tilpo į šitą sumuštinį:

Jei atkreipėte dėmesį į keturias skyles šonuose tai taip, ši PCB praktiškai idealu komplektuoti su mažesniu, 16×2 LCD ekranus:

Bet dabar grįžkime prie klausimo, kodėl dariau DIP variantą. Ogi todėl, kad 90″ mygtukas čia puikiai sutelpa tame tarpelyje ir bus nukreiptas į korpuso viršutinę dalį:

Korpuse šioje vietoje bus skylė ir reikiamo dydžio mygtuko “knopke“. Mygtukas dabar, beja, tik vienas valdymui, nes dviejų naudojimas mano prototipe nepasiteisino pradžių pradžioje. Dabar dar galime palyginti elektroniką su senąją:

Išdėstymas labai panašus, bet pakeitimų taip pat yra apart mygtukų. Kadangi PCB fabrikinė tai panaudotos abi jos pusės ir išoriniai laidai dabar yra takeliai viršutiniame sluoksnyje. Tai kad plokštėje galėjau nebetaupyti Via perėjimų tarp sluoksnių leido PCB pamažinti, bet deja ne iki tokio lygio kokie yra 16×2 LCD matmenys. Bet čia nebėda, nes programa realiai atnaujinta tik kad veiktu su didesniu ekranu ir tas PCB perteklius apačioje nieko nebereiškia. Dar vienas skirtumas aišku tas, kad tranzistorių LCD apšvietimo valdymui prototipe buvau uždėjęs ore, praktiškai kaip priedą, o čia jis integruotas.

Elektronikai užbaigti telieka įrašyti Arduino programą per tams skirtą TTL jungtį:

Korpusas

Fusion360 pagalba sugeneravau korpusą:

Sienas dariau minimaliai 2mm storio, kad būtų nei per storos, nei per silpnos. Kad LCD ekranas būtų kiek galima gražiau integruotas padariau, kad jis išlystu tik tiek kiek jam reikia. Atspausdinus su ABS juodu plastiku jis atrodo taip:

ABS spausdinu su “raft“ tipo pagalba, tam kad spausdinant kampai kuo mažiau susitrauktu, tad gauname tokia gana ryškią 3D spausdintuvams būdingą tekstūra. Kadangi vidus nebus matomas, ten spausdinau su 20% užpildymu ir be viršutinio sluoksnio, taip sutaupydamas ir nemažai plastiko, ir laiko, o šonus maksimaliai užpildant:

LCD ekranas jame telpa milimetro dalies tikslumu:

Skylė mygtukui yra 6mm, tad jam reikia mygtuko prailginimo. Jį dariau su įnešimu į korpusą ir su papildomą duobe pačiam mygtukui įsistatyti:

Atspausdinus viskas atrodo ne taip idealiai kaip kompiuterio generuotas, bet matmenys visi kaip tik:

Dabar bandome su elektronikos PCB. Ją užmovus mygtukas tiesiog įkrenta į savo pailginimą:

Realiai, jei ne integruotas mygtukas čia tilptu puikia ir prototipo elektronika:

Dabar reikia su Fusion360 padaryti galinį dangtelį. Pradžiai padariau su viena trumpesne koja, kad ji remtusi ne į LCD, o į elektroniką nes deja, bet tokia koja ten netelpa:

Atspausdinau analogiškai taupydamas plastiką:

Deja, bet reikalas nepasitvirtino. Nors LCD galima prisukti su 3 ilgais m3 varžtais kartu su šiuo dangteliu ir 4 trumpesniu prisukant tik LCD ekraną, bet deja šio dangtelio negalima pritvirtinti stabiliai, nes  trumpesnė koja tik remiasi ir nėra kur jos prisukti. Taigi grįžau prie seno varianto, keturių ilgu kojų:

Dabar aišku tik reikia kiek pataisyti PCB kad ta ilga koja sutilpu. Tam peko kampelį nugnybti:

Dabar viska susukam ir gaunasi kad ilgos kojos prispaudžia LCD plokštę, o visas galinis dangtelis spaudžia elektronikos PCB. Be tų ilgų kojų deja neapsieitume, nes būtent jos remia ir tvirtai laiko LCD ekraną. Galutinis vaizdas:

Kad priekis nebūtų nublukęs jį reikia dar papildomai padažyti arba tiesios patekti alyva, kad plastikas įgėręs ją vėl atrodytu juodas:

OBD2 laidas

Kaip laidą prijungimui prie automobilio dabar pas save naudoju ~1m  keturių gyslų juodą, plokščią, telefono laidą. OBD2 kištukas pirktas iš elektronikos parduotuvės ir jis toks universalus. Viso to derinys atrodo taip:

Žmonės tokio nelabai noriu atiduoti, nes atrodo kažkaip neužbaigtai. Nors ilgį galima ir sumažinti, bet vistiek tas kištukas negeras kažkoks. Panaudosiu 60cm ilgio OBD2 ilgintuvą:

Kaina jo ta pati kaip vien universalaus kištuko, o čia turime ir laidą gražų. Prisibijojau, kad tų 60cm gali būti mažoka, tad nereikalinga lizdą pašalinau paliekant kuo daugiau laido:

Čia išsirinkau reikalingus laidus: +12V, GND, CANH ir CANL. Tai padarius laidus užspaudžiu kontaktais ir sudedu juos į vietas 4 kontaktų korpuse:

Dabar laidą galime perkišti per korpuse dešinėje esančią skyle ir viskas baigta.

Montavimas automobilyje

Automobilyje, dėka tinkamu kampu pritaikyto OBD2 kištuko, jis labai gražiai prisiderina:

Toliau reikia įrangą prisimontuoti matomoje vietoje 60cm laido leidžiamose ribose (korpusas įrangos dar nealyvuotas čia):

Aš montuočiau, ir esu susimontavęs, kaip yra pirmoje nuotraukoje, nes sekančiais dviem variantais vien dvipusės lipnios ar 3M “velkro“ juostos nepakaktu. Reiktu dar kažkokio 45″ pagalbinio tvirtinimo elemento ar panašiai. Paskutinis variantas po Start mygtuku irgi neblogas, bet matomumas jau nekoks. Dar būna 100cm analogiškas OBD2 ilgintuvas tiems kas norėtu kažkur arčiau instrumentų panelės susimontuoti, bet tada skaičiai taptu per daug maži. Taigi tie 60cm manau kaip tik.

Na, o kol neapsispręsta kur montuoti, ar nėra tvirtinimo medžiagų puikiai tinka ir daiktadėžė po audio valdymu:

Apibendrinimas

Manau visai neblogai pavyko išbaigti tą įrenginį. Iki pilnos laimės gal trūksta tik galimybės ODB2 laidą atjungti nuo korpuso jo neardant, bet tikiuosi kad mažai į ten reiks ardyti. Aš taip, ardžiau kažkiek kartų per tą laiką kai reikdavo užprogramuoti ką, bet paprasta žmogui nieko nereikia.

Dar turiu pora PCB, tad jei kas norėtu galėčiau suorganizuoti įrenginį ar jo pasidaryk pats variantą.

Sekančiame įraše papasakosiu daugiau apie programą. T.y. sužinosime ką dabar gali parodyti tas įrenginys.


Veiksmai

Informacija

2 responses

17 11 2019
Prius Gen2HSI programa | Mindaugas Markauskas

[…] aprašiau Prius Gen2HSI elektronikos ir korpuso gamyba, dabar metas programinei įrangai. Pati programa ir jos valdymas labai panašus kaip senasis šio […]

5 12 2019
Prius Gen2HSI kuro bako matavimas | Mindaugas Markauskas

[…] Prius Gen2HSI jau pagamintas, ką programinė įranga rodo jau žinome, o dabar nusprendžiau padaryti serija įrašų apie tai, kaip kai kurie laukai yra apskaičiuojami ir kokios gi jų naudos. Pirmiausiai pradėsiu nuo kuro bako likučio rodymo. Dažnas pagalvoja kam gi tas Gen2HSI reikalingas kai galima kiniška OBD2 Buetooth adapterį įstatyti ir su Android programą viska rodyti. Kuro bako likučio skaičiavimas ir likusio nuvažiuoti atstumo su juo apskaičiavimas būtent yra vienas tų privalumų ko Android programos neturi (Torque, Hybrid Asiistant). […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: