Televizoriaus sienos apšvietimas – pasidaryk pats

16 09 2016

ximg_551b14cddffd4-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-gij-d9wce3

Televizoriaus sieninis apšvietimas nors ir mažai kur naudojamas, bet apie jį pasiskaičius abejingų lieka nedaug. Žiūrėti televizorių tamsiame kambaryje kartais ir man pasidarydavo sunkoka, tad pabandykime pasiaiškinti kaip ten viskas veikia ir ką galime padaryti.

Teorija

Didžiausia problema žiūrint į koncentruotą šviesos šaltinį tamsiame fone yra ta, kad žmogaus akys raineles atsiveria ir užveria priklausomai nuo šviesos šaltinio intensyvumo. Dabar įsivaizduokite kas vyksta kai žiūrime naujausią Xmenų filmą su daug staigių ekrano pritemimų ir pašviesėjimų tarp scenų. Akys kiekvieno staigaus pokyčio metu bando staigiai adaptuotis. Tai daroma nesuskaičiuojamą kartų per valandą ir akys ima ir pavargsta. Toks darbas gali įtakoti nemažai pašalinių poveikių, kaip akių sausėjimas arba ašarojimas, galvos skausmas.

Pagrindinis blogis šiuo atveju yra tamsus fonas. Akys nemoka koncentruotis į vieno taško apšvietimą ir sugerdamos visą aplinkos ploto apšvietimą adaptuojasi prie jos. Jei kambarys būtų apšviestas problemų nebeliktu, nes akys pastoviais butų prisiderinusios prie vidutinio pastovaus šviesos kiekio. Atskira kalba eina apie kino teatrus, projektorius ar labai didelius TV, kurie užpildo daugiau regimosios aplinkos. Tuomet akims nieko kito nebelieka tik derintis prie filmo pokyčių ir nieko čia nepadarysi.

Be naudos akims sienos apšvietimas turi ir dar kelis privalumus. Pirmas jų yra kontrasto vaizdui suteikimas. Taip jau yra, kad juodos spalvos kontrastingumas labiau išryškėja esant fonui šviesiam, o ne atvirkščiai. Geras pavyzdys yra ši iliustracija, kur viduryje esanti linija yra to pačio atspalvio pilka, bet esant tamsiam apšvietimui akys ją interpretuoja vienaip, o šviesiame kitaip:

download

Juoda spalva šviesiame fone yra tikrai juoda, o tai suteikia vaizdui sodrumo.

Kas dar malonu yra tai, kad šviesos šaltinis ant sienos suteikia kambariui minimalų apšvietimą. Jei televizoriaus rėmas yra blizgus ar kiek primenantis veidrodį, tai apšvietimas nukreiptas tik į sieną už televizoriaus suteikia dar vieną papildomą privalumą – šviesa šio paviršiaus neatspindi. Jei būtų naudojamas bendras kambario apšvietimas tokie paviršiai išryškėtu ir labiau atkreiptu dėmesį.

Tačiau vien pastatyti pirmos pasitaikiusios stalinės lempos televizoriaus nugaroje neužtenka. Reikia atsižvelgti ir į apšvietimo spalvą. Daugumos televizorių ekranai naudoja 6500 kelvinų apšvietimą, tad reikia ir sienai apšviesti naudoti kažką panašaus. Tam žinoma labiausiai tinka LED tipo lemputės, kurių specifikacija atitinka 6500 kelvinų arba kinietis juos vadina šaltai baltomis. Žinoma tada tenka prisiminti, kad LED lemputės dažnai turi ne koki CRI. Geras CRI reikalingas, nes jam esant prastam blogiau skirsime ir televizoriaus rodomas spalvas, nes akys bus prisiderinusios prie fono. Apšviesta aplinka taip pat bus kitokia. Kaip bebūtų manau CRI nėra toks jau svarbus man asmeniškai, nes televizoriuje spalvos aplamai nėra natūralios. Na o tiems kam tai svarbu siūlyčiau rintis florocensines dienos lempas.

Sprendimai

Vienas pirmųjų variantų kuriuos galima padaryti tai nusipirkti TV su gamykliniu sienos apšvietimu. Philips jau daug metų tokius gamina. Keista tik kad tiek jie vieni. Ar nebus čia kokie patentai įsivėlę. Tačiau Philips technologija kiek iškreipta. Jie sienos apšvietimą naudoja ekrano praplėtimui, apšviesdami atskiras zonas ta spalva, koks tame krašte ekrane yra vaizdas. Tai tarnauja kaip vaizdo pagyvinimas, o ne kontrasto pagerinimas ar akių atpalaidavimas.

O kas jau turi televizorių ir nė neplanuoja jo keisti gali rintis iš daugybės variantų. Yra nemažai LED juostų sprendimų, kurios šviečia arba viena spalva, arba galime keisti jas pagal norus (RGB juostos). Galima montuoti ir kompaktiškas florocensines dienos lempas, kurios suteiks ir gerą atspalvį ir suteiks arti idealų CRI, bet tuomet teks daugiau pinigų išleisti elektrai. Galima iš bėdos pastatyti ir elementarią staline lempą už televizoriaus, bet nepamiškite šviesos atspalvio svarbos.

Mano rastas LED sprendimas kainavo vos 4 dolerius ir jis maitinamas nuo televizoriaus USB prievado. Pabandykime toliau paanalizuoti jį.

Gaminam LED apšvietimą

Iš kiniečių nusipirkau ir po mėnesio ant stalo turėjau 2 metrų USB Cool White atspalvio juostą, kuri supakuota buvo tiesiog tragiškai:

p_20160915_163726

Rinkausi USB variantą nes norėjau kad apšvietimas nereikalautu papildomo maitinimo ir įsijungtu/išsijungtu kartu su televizoriumi. Kiek abejojau dėl naudojamos energijos, bet pasirodo jis valgo nei daug nei mažai, o visus 900mA prie 5V:

p_20160915_172334

Standartiniam USB 2.0 prievadui tai kiek daugoka, bet mano TV turi USB HDD jungtį, kuriame siūlo iki 1A srovę.

Toliau reikia žiūrėti kaip viskas bus klijuojama. Pirkau 2 metrus, nes planuoju klijuoti 37 colių dydžio televizoriaus šonuose ir viršuje:

p_20160915_170721

Pasimatavau ir atkirpau vieną 75cm ilgio viršui ir dvi 40cm ilgio šonams dalis:

p_20160915_170857

Truputi juosto liko kokiam ateities projektui:

p_20160915_173403

Pasidarbavau lituokliu ir sujungiau juosta atgal tik su 90 laipsnių kampais:

p_20160915_173119

Litavimo vietoje kaip matote papildomai uždėjau lipnios, kad nebūtu kontakto su metaliniu televizoriaus rėmu. Visa užklijuota juosta atrodo sekančiai:

p_20160915_173113   p_20160915_173105

 

Įžiebus radau, kad patrumpinus juostą dabar valgo 750mA:

p_20160915_173309

Rezultatas

Sulaukus vakaro supratau, kad LEDai šviečia tikrai stipriai:

p_20160915_220920

Jei pasirodys kad to per daug, bus galima kas antra LED išlituoti.

Sureguliavau kiek galėjau telefono fotokamerą į rankinį rėžimą ir štai rezultatai be apšvietimo ir su juo:

p_20160915_221225

p_20160915_221200

Kaip matote apšvietimas yra tolygus ir kaip minėjau gana stiprus. Telefone nesireguliuoja baltos spalvos balansas, bet realiai sienos spalva esant apšvietimui atrodo kiek šviesesnę (t.y. ne tokia žalia kaip atrodo nuotraukoje)

Esant jungtam šiltai baltam kambario apšvietimui rezultatas toks be apšvietimo ir su juo:

p_20160915_221338

p_20160915_221405

Matome, kad papildomai apšvietus sieną ~6500 kelvinų spalva televizoriaus vaizdo atspalvis susilieja ir gauname mielesnį akiai perėjimą.

Truputi nuliūdino televizoriaus startavimas. USB periferijos tikrinimo metu LED juosta karta mirktelėja, o esant tamsoje tai kiek erzina:

Apibendrinimas

Pora vakarų praleidus tamsoje prie televizoriaus jausmas neblogas. Labai malonu, kad nereikia jungti kambario apšvietimo ir televizorius maloniai apšviečią visa aplinką. Akys tikrai geriau reaguoja kuomet žiūrima į didesnį šviesos šaltinį nei į viena stačiakampį.

Minusas visgi vienas yra. Vakar pastebėjau, kad žiūrint TV vienos serialo serijos nebeužtenka ir miegoti dar nesinori. Čia gal dėl šviesumo, gal dėl komforto akims.

Bendrai nesigailiu sprendimu. Verta kiekvieno dolerio, t.y. visų keturių. O kas dvejojate, bet žiūrite televizorių tamsoje – pasistatykite už jo stalinę lempą ir pamatykite bent šiokį rezultatą patys.


Veiksmai

Informacija

5 responses

20 01 2017
andre

sveiki as irgi nusipirkau uzdejau bet minusas kad pas mane tv tiek ijungus tiek isjungus sviesa ta usb. kaip padaryt kad isjungus tv issijungtu ir tv?

20 01 2017
mindogas

Sveiki. Va čia tai rimta bėda turite! Nežinau net ką pasiūlyti 😀 Pats prieš darydamas apšvietimą jau buvau tikras, kad USB maitinimas atsijungia televizoriui esant išjungtam.

10 09 2017
Blogo naujienos | Mindaugas Markauskas

[…] ir pabaigai, tikriausiai tai, dėl ko ir rašau šitas visas naujienas. Televizoriaus sienos apšvietimas buvo atspausdintas ant […]

25 10 2018
elektros projektavimas

Ar reikia tokiam apšvietimui pravedžioti atskirus laidus ar ne? Manau galima tiesiog lemputes pajungti į elektros lizdą teisybė ar ne? Filmų žiūrėjimui tikrai būtų neblogas variantas. Nes jei tokį televizorių su apšvietimu pirkti, o ne pačiam konstruoti tai manau nemažai atsieitų.

26 10 2018
mindogas

Galima ir nuo tinklo matinti, 12v ar 5v variantais. Bet tara apsvietimas buyu visada ijungtas. Maitinant per televizoriaus USB sviesa isijungia iskarto su televizoriumi.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: