HP Microserver N54L – trumpa apžvalga

3 05 2016

Ilgai gyvenęs su Itead Ibox ir jo NAS konfigūracija gavau progą pasidžiaugti Zyxel NSA310 sistema ir po to laiko sugalvojau, kad noriu aš normalaus NAS. Gaminant padorų NAS namams pasirinkimų nemažai nuo jau paruoštų dirbti sistemų iki specifinių korpusų bei komponentų jiems. Kiek panaršęs radau man atrodanti geriausią sprendimą, HP N54L mikroserverį, kurį čia ir aptarsiu.

IMG_6217

IMG_6218

Specifikacija

Egzistuoja trys Gen7 mikroserverių atmainos, kurios skiriasi naudojamu procesorius:

 • HP N36L – AMD Athlon II Neo N36L (1.3 Ghz), TDP – 12W
 • HP N40L – AMD Turion II Neo N40L (1.5 Ghz), TDP – 15W
 • HP N54L – AMD Turion II Neo N54L (2.2 Ghz), TDP – 25W

Visi šie CPU turi kiek pat atminties ir vaizdas toks, kad renkamės kuris galingesnis. Problema tame, kad kuo galingesni pasirinksime, tuo daugiau jis valgys elektros ir tuo daugiau šilumos bus išskiriama į orą. TDP reikšmę pasako kiek šilumos prie didžiausios apkrovos yra perduodama į radiatorių, o vėliau jau korpuso aušintuvas turi šią šilumą išsklaidyti. Aš rinkausi vidurinį variantą. Pirkau mirkoserveri per Ebay ir gavau vietoje vidutinio N40L visa galingiausia N54L . Dėl pastarosios klaidos labai nepykstu, nes pastarasis brangesnis. Teks susigyventi su didesne galia ir didesnėmis elektros sąnaudomis 😀

Kalbant apie RAM, tai Gen7 mikroserveriai naudoja PC3-10600E Unbuffered DDR3 ECC @ 800MHz ir komplektuojami standartiškai taip:

 • HP N36L – 1x1GB ECC
 • HP N40L – 1x2GB ECC
 • HP N54L – 1x2GB arba 1x4GB ECC

Specifikacijoje visi variantai gali veikti daugiausiai 4GB atminties, bet gerai parinkus tinkama konfigūracija 8GB ne problema. Mano atveju gavau idomu hibridą: 2GB standartinius ECC + 4GB non-ECC. Greičio parametrai sutampa tad tie 6GB veikia, bet tokia konfigūracija kreivai atrodo (naudojant ateityje ZFS failų sistemą būtų ne kas).

Kalbant apie vaizdą tai turime integruota AMD HD4200 VGA: (iki)128MB, bet kam to maža gali pasinaudoti PCIe 2.0 16x jungtimi ir įsodinti ten kažką. Deja tas kažkas turi būtį žemo profilio.

Garso nėra (šiaip čipsete jis yra, bet nėra jungčių išvesta). Kas nori tas gali dėtis garso plokštę, arba tiesiog vaizdo plokštę su HDMI.

Kalbant apie diskus tai čia yra kiek kėbliau. Yra 4 SATA jungtys jungiamos per motininės miniSAS, viena SATA jungtis pačioje motininėje ir viena eSATA jungtis gale. Gamykliškai visų jų greičiai yra 1,5Gbs, bet modifikavus BIOS galimas ir 3,0Gbs variantas. Yra Hardware RAID0 ir RAID1 kontroleris, bet pastebėjau juos mažai kas naudoja (AMD šioje srityje gal nešvyti?). Fiziškai be pakeitimų galime talpinti korpuse 4×3,5″ diskus ir vieną 5,25″ įrenginį. Galima dar paminėti kad visi SATA yra Non-Hot-Plug, bet modifikavus Bios atsiranda galimybė naudoti ir Hot-Plug’ą.

Kaip jau minėjau praplėtimams turime PCIe 2,0. Tiksliau dvi/tris jas:

 • 1x PCIe 2,2 16x
 • 1x PCIe 2,0 1x (+ 1x PCIe 2,0 4x be snukio jei sutalpinsite kartu su priekyje esančia plokšte)

USB deja ti 2,0 greičio bet jų yra nemažai:

 • 2x gale;
 • 4x priekyje;
 • 1x motininėje;

Maitinasi viskas nuo 150W maitinimo šaltinio, kuris deja yra tik vienas ir ne greitai pakeičiamas.

Korpusas

Dėžė pati tokia nei didelė nei maža. Atidarius priekį randame 4 skyrių HDD saugykla:

IMG_6221

Gaila kad jie talpina tik 3,5″ diskus, bet jei reikia įkišti 2,5″ tai tam yra perėjimų. Užpildyti rėmeliai atrodo taip:

IMG_6224

Iki pilnos laimės aišku trūktu galimybės HDD išimti be jokių montavimų, bet kadangi sistema gaminta kaip Non-Hot-Plug, tai ir diskai atitinkami.

Motininė išsiima atsukus nuotraukoje matomus du mėlynus varžtus, bet išiminėti jos dažnai nereikia nes jungtys laisvai pasiekiamos, įskaitant integruota USB:

IMG_6226

Motininė deja yra nestandartinio formato, tad vietoje jos sunkiai pavyktu įdėti kažką negamyklinio.

Pačios durelės metalinės/plastmasinės ir kartu viduje dar turi vietas disku varžtams ir įrankiui jiems sukti:

IMG_6229

Gale jau mano minėtos jungtys ir vienintelis (be maitinimo bloko) sistemos 12cm aušintuvas:

IMG_6219

Pats ventiliatorius tiesa pasakius nėra pats tyliausias, bet sistemai nedirbant didelių darbų sukasi lėtai ir garsas pakenčiamas.

5,25″ vietoj galime dėti koki DVD arba tiesiog bet ką, ką turite su SATA jungtimi, kaip dariau ir aš:

IMG_6232

Į tą pačią vietą galima atsivesti ir SATA laidą nuo išorėje esančio eSATA jungties ir taip galite turėti viso 6vnt HDD. Mano atveju šis 2,5″ diskas čia laikinai, kol iš Ebay neatkeliaus 2,5″-3,5″ adapteris tokio tipo stalčiams.

Apibendrinimas

Dabar pasiteisinsiu kodėl gi pirkau šitą, paruoštą darbui agregatą, o ne rinkausi sistema iš dalių. Pagrindinis dalykas man buvo kaina. Už 100Eur be diskų manau sunkiai būtu rasti panašaus lygio sistemą. Mikroserveris dar gamintas atsižvelgiant į serverių įrangos specifiką. Lengvas aptarnavimas čia palyginus neblogai įgyvendintas. Taip sistema yra kiek pasenusi ir nėra tokių esminių parametrų kaip SATA 6Gbs ar USB 3,0, bet jei tokių dalykų labai reikia galima jiems paaukoti PCIe išplėtimą.

Gal pagalvojote ką galima su tuo “kompiuteriu“ nuveikti. Žinoma galima į jį įrašyti Windows (10 ar kokius serverinius) arba Linux, pakurti kelis servisus ir taip ne problema naudotis, bet manau tai neišnaudotu pilno sistemos potencialo. Manau geriausias sprendimas būtų specifinės programinės įrangos naudojimas. Kalbu apie tokius NAS variklius kaip FreeNAS, NAS4Free, unRAID ir pan. Pastarieji suteikia patogias WEB administravimo funkcijas, kas man labai aktualu. Jei kartu suderinsime ir visualizacijos galimybes, tai šalia galime paleisti ir koki OpenELEC ar kita OS ir kompiuteri išnaudoti kaip Media centrą.

Gaila dar negalėjau įvertinti jo elektros sąnaudų, mat taip ir neprisiruošiu energijos matuoklio atsiimti 🙂 Apie tai ir daugiau vėliau.


Veiksmai

Informacija

8 responses

3 05 2016
automateaqua

NAS. WTF?

3 05 2016
mindogas

Rimtai?

4 05 2016
Darau, Blė

Jei apsispręstum ties Linux OS, tai su >4 kerneliu gali drąsiai BTRFS RAIDus daryt. Jų ten biškį ribotas variantų kiekis, bet naudoti ir konfigūruoti daug paprasčiau nei ZFS. Atitinkamai pridėti ar atimti hardų irgi paprasčiau.

4 05 2016
mindogas

Oj ne, ZFS tikrai ne man. Planuoju išbandyti jį FreeNAS sistemoje bet manau tikrai nepasiliksiu ties juo dėl reikalavimų diskams ir RAM atminčiai. Kol kas bandau unRAID sistema su XFS sistema saugiems diskams ir BTRFS cache diskui, bet jo Beta versija jau baiginėjasi tad teks keliauti toliau. Beje kiek mačiau unRAID jau gali naudoti BTRFS ir saugiems diskams, bet deja tai tik beta bandymai, o tokių eksperimentu daryti nesinori.

17 06 2016
HP Microserver N54L – vaizdo plokštės montavimas | Mindaugas Markauskas

[…] Trumpai apžvelgdamas HP N54L mikroserverį užsiminiau apie viena nemažą minusą norintiems jį naudoti kaip HTPC – nėra garso plokštės. Tiksliau ji yra, AMD čipas turi integruotą garsą, bet motininėje plokštėje jis nėra išvestas į išorę. Tai savaime suprantama logiškas sprendimas serverio geležiai, bet ne tiems kas jį nori naudoti visokioms užklasinėms veikloms. […]

23 10 2017
kestutiz

Kokią OS/sistemą pasirinkai? Ir kokią failų sistemą?

23 10 2017
mindogas

Toli nuo unRaid nepabėgau. Naudoju vis dar tą pačia XFS sistemą, plius šone sėdi neprisegtas diskas kuris daro kopijas.

23 10 2017
kestutiz

Dėkui už straipsnius ir atsakymą.
Eilę metų naudojau failų serveriu ubuntu_server+samba+webmin. Sena geležis su 4GB Ram, nors nemačiau, kad naudotų daugiau 1 GB (2-4 vartotojai). Valgo ~100W taupymo režimu, kai maža apkrova. Kai nereikia, užmiega (4-5W), naudoju WOL.
Freenas ar nas4free reikalavimai atminčiai dideli, tai stabdo nuo pasirinkimo, nes N54L su 4 GB ECC. Beto, freebsd skiriasi nuo linux, kurį truputi pažįstu. Visad naudojau raid1 su ext3/4, o apie “naujas“ failų sistemas daug gandų skaičiau, kad ir čia http://dwaves.de/2015/03/05/perfect-filesystem-for-nas-what-filesystem-should-i-use/. Dabar bandau nas4free iš USB flašiuko, gražu, veikia greitai su gautais 2*250gb hdd. Ką rinktis su numatomais 2 x 2-4GB – paieškose…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: