Orchidėjos persodinimas

5 08 2015

Daug laiko praėjo po paskutinės viešos mano gėlininkystės, kuomet dauginau kelis kambarinius medelius, dabar metas truputi pakalbėti apie orchidėjas. Aplamai orchidėja yra dėkingas augalas, nors kiek girdėjau gimtose šalyse jos vos ne kaip piktžolės. Man asmeniškai patinka tai kad lengva sekti ar jas reikia lieti ar ne, taigi priežiūra tikrai paprasta. Nors lapai ir didžiuliai, jie tik keli ir dulkes nuvalyti nuo jų ypač lengva. Apie pagrindinį privalumą – žiedus, nė nekalbu.

Po paskutiniu dviejų mirusiu orchidėjų, perėmiau jų priežiūra į savo rankas. Negalėjau žiūrėti kaip žmona jas laisto po dušu ir vėliau laiko jas ten drėgnai pusdieni. Dar labiau nekenčiau stypsančių žiedynų be žiedų, su kurias niekas nieko nedarė. Viena diena visus juos pjoviau lauk, pradėjau du kartus savaitėje laistyti tik šaknis ir jau po pusmečio turėjome daugybe nauju žiedų.

Deja, nesenai viena orchidėja pradėjo nepaprastai greitai mesti žiedus ir matėsi kad tuo pačiu metu pradėjo dygti naujos šaknys bei lapai. Įtardamas kažką negero nusprendžiau ją persodinti. Šiame įraše pasidalinsiu keliomis tokios operacijos detalėmis.

DSC_1781

Kaip matote žiedai jau visi numirė tad dabar ir yra pats laikas gėlę kankinti. Persodinti ar kaip kitaip karpyti gėlių negalima dar žydint, nes tuomet ji visas jėgas pradės dėti į gijimą ir teks atsisveikinti su žiedais. Geriau palaukti ir pasidžiaugti jais ir tik tada imtis darbų.

DSC_1783

Kaip matote gėlė turi neblogas šaknis, o ypač daug jų išaugino per paskutinius du mėnesius. Mano pagrindinis rūpestis žinoma yra pūvantys lapai, tad įtariu kad kažkas gali būti negerai indo viduje. Dar prieš viska darant reiktu gėlę palieti, ir leisti apdžiūti. To daryti po persodinimo nebus galima savaite ar net dvi.

Pirmas dalykas ką reikia atlikti tai nuspręsti ką darome su žiedynu. Galime jį palikti, tikėdamiesi kad jis išves viena kitą žiedą, arba galime jį nukirpti, taip paskatindami gėlę užsiauginti naują. Naujas žiedynas paprastai atsineša daug daugiau žiedų, todėl aš renkuosi kirpimą. Kirpti galima taip pat keliose vietose: visiškai arba truputi virš paskutinio nepanaudoto pumpuro. Kerpant visa irgi patariama kirpti virš pirmojo pumpuro vien tam, kad įsimetus bakterijai žiedyno kamienas sunyktu tik iki šio pumpuro:

DSC_1784

DSC_1785

Anksčiau visada kirpdavau viska ir nežinau ar kerpant viršuje yra kokios naudos. Dabar naikinti visa žiedyną noriu dar ir todėl, kad gėlė atsigaudama neskirtu žiedynui energijos ir tik pagijusi pradėtu auginti nauja. Taigi kirpau apačioje:

DSC_1786

Šioje nuotraukoje matosi ir senesnis žiedyno stiebas vienu lapu žemiau. Kirpti patariu tvirtomis žirklėmis, jas prieš tai dezinfekavus.

Dabar galime rauti viska iš vazono:

DSC_1787

DSC_1788

Iškarto pastebėjau, kad visos žemės yra viduryje vazono. Jose esančios šaknys gavo daug daugiau drėgmės todėl ėmė ir supuvo:

DSC_1791

Pastarosios nebuvo mirusios, nes sekant jomis, galai tampa vėl normalus ir žali. Realia galima jas palikti, bet aš neturiu tokio didelio naujo vazono, todėl kirpau viska lauk. Tuo pačiu atsikračiau pažeistais ir labai žemais lapais:

DSC_1794

Vėlgi tų dviejų apatiniu lapų galima buvo nelieti, bet kadangi šaknų nebus tiek daug tai nebus kas juos girdo. Bendras vaizdas dabar toks:

DSC_1796

Dabar kai lapu bei šaknų mažiau galime gėlę į vazoną įdėti giliau:

DSC_1799

Žemes, arba tiksliau specialu medžio ir akmenukų mišinį, dėjau beveik ta pati, išrinkdamas dar gerus stambius grumstus. Papildomai žinoma teko dėti nauju, nes nemažai sudulėjusios žemės teko išmesti. Žemę reikia sudėti kuo tvirčiau, kad gėlė stabiliai joje laikytųsi:

DSC_1800

 

Proceso metu žinoma viena kita šaknis nukenčia, bet toks jau jos gyvenimas. Rezultate turime antra tokią gėlę, laukiančia sekančio žydėjimo:

DSC_1801


Veiksmai

Informacija

2 responses

6 08 2015
Darau, Blė

Nu toks estrogeninis darbelis biškį, bet meilė gamtai yra gerai 😀

6 08 2015
mindogas

Namie sededanas dar ne tokiu darbeliu susirandi 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: