Renkamės šaldytuvą – A pliusų pinklės

25 06 2015

Šeimoje teko atsinaujinti buitinę techniką tad teko pasidomėti brendais, kainomis, galimybėmis ir žinoma energijos sąnaudomis. Labiausiai šiuo atveju įstrigo efektyvumo klausimai, o nepaslaptis kad daugėjant A plusam didėja ir kaina.

Radus norimą šaldytuvą paaiškėjo, kad prieš metus jis buvo gaminamas toks pats, tik vienu pliusu mažiau. Kadangi sandėliuose jis vis dar egzistuoja ir Lietuvoje tebeprekiaujam, liko tik apsispręsti ar A++ ar A+ pirkti.

Kas tie A pliusai ir kaip jie skaičiuojami

Pagal Europos direktyvas buitinė technika yra skirstomi pagal jų efektyvumą. Efektyvumas žmonėms suprantama  kalba pavaizduojamas raidėmis nuo A iki G. Šiuo atveju A yra geriausi, o G – elektros vagys. Kuomet buvo sukurta žymėjimo schema visiems buvo normalu skaičiuoti iki A, bet dabar, kai technologijos patobulėjo ir to nepakanka. Buvo pradėta dėti pliusus. Pliusai atitiktu raides prieš A, bet kadangi jų ten nebėra, o nenorėta persimesti į abėcėlės galą, tai pasirinktas pliusavimo modelis.

Kiekvienai buitinės technikos sričiai energijos klasės matuojamos skirtingai. Vieniems jis priklauso nuo vieno darbo rezultatų (skalbimo mašinos ar indaplovės), o kitus atsižvelgiant į ilgalaikį naudojimą (šaldytuvai, lemputės ar šildytuvai).

Kalbant apie šaldytuvus, žymėjimas priskiriamas ne viena nuo to kiek elektros šaldytuvas suvartos per metus, bet dar atsižvelgiama ir į kitus svarbius faktorius. Į formules įvedant šaldytuvo ir šaldiklio tūrius gauname universalią efektyvumo skalę, kuri tinka visų formų ir dydžių šaldytuvams. Į formule įkelta net tokie priedai kaip ledukų gaminimo priedai, kurie logiška kad pakels metines suvartojamas kilovatvalandes. Kiekvienas šaldytuvo priedas pagal koeficientą pridedamas į bendrą vertę. Būtent todėl tas pats modelis tik su ledu gaminimo priedu bus tos pačios efektyvumo klasės jei tik tas priedas bus taip pat efektyvus.

Efektyvus prieš ekonomiškumą

Dabar grįžkime prie mano klausimo. Tai koki šaldytuvą pirkti, A++ar A+? Lengviausiai ir logiškiausia aišku žiūrėti kiek skiriasi kaina ir elektros suvartojimas. 

Pirmasis, naujesnis, šaldytuvas per metus suvartoja 265kWh ir kainuoja visus 760 eurų. Antrais vartoja kiek daugiau energijos, 338kWh, bet jį galime nusipirkti 680 eurus. Kaip jau minėjau, visos kitos funkcijos ir specifikos yra vienodos, apart to, kad vienu atveju sutaupome 73kWh/metus, o kitu atveju mokame 80 eurų mažiau. Problemų nekiltu jei tų papildomų 80 eurų neturėtume arba juos trokštume išleisti kur kitus, bet dabar mums reikia paskaičiuoti ar finansiškai naudinga investuoti tuos papildomus pinigus.

Pagal dabartines Lesto kainas paskaičiuokime kiek mums brangiau kainuos naudotis pigesniu šaldytuvu per metus jei turime “Elektrinės vyryklės“ planą: 73kWh*0,127eur/kWh = 9,27 eurai. Lengva paskaičiuoti per kiek metų pasidengs šaldytuvų kainos skirtumas jei elektros kaina nekis: 80eur/9,27=8,63.

Taigi turėsime dvi vienodas išvadas:

  • Nusipirkę pigesnį šaldytuvą po 8 su puse metų sumokėsime sutaupytus pinigus ir pradėsime permokėti 9,27 eurų už visus sekančius metus.
  • Nusipirkę brangesni šaldytuvą po 8 su puse metų investicija į papildomą pliusą atsiperka ir likusius metus sutaupome po 9,27 eurus.

Dabar visas klausimas ar tas šaldytuvas tarnaus tuos 8,6 metus? Garantinis laikotarpis žinoma tik 2 metai, tad per juos mes esame saugūs. Labai norėčiau tikėti kad papildomus 6 su puse metus šaldytuvas tarnaus be gedimų, bet jeigu ne? Jei sugenda, bet koks remontas atitolina tų 80 eurų atsipirkimą. Šiuo atveju išvada – nereikia rizikuoti ir saugiausiai būtų pirkti ekonomišką, A+ variantą.

Bet ką mes laminsime jei pasirinksime A++ nors jis mums neduoda tiek jau daug naudos? Mes žinoma busime ekologiški, mat nereikės naudoti visu tu 73kWh per metus elektros. Nors šaldytuvo specifikacija to nesako, bet turi būti ir kiti patobulinimai, kad būtų pasiektas toks energijos sutaupymas. Labiausiai tikėtina, kad buvo naudota geresnė šilumos izoliacija, tad galimai kompresorius turės dirbti rečiau ar trumpiau. Šiuo atveju tikėtina kad jis mažiau dėvėsis ir atitarnaus ilgiau.

Apibendrinimas

Aš visgi rinkausi ekologiška variantą, nes mano pasirinkto gamintojo šaldytuvai pasižymi patikimumu, bet visais kitais variantais reiktu talpinti atsipirkimą į kokius 3-5 metus.

Mano atvejis gal kiek išskirtinis, nes aš rinkausi tarp identiškų modelių savo funkcijomis. Kitais atvejais gali tekti lyginti dar ir skirtingas šaldytuvų savybes.

Kitos buitinės techniko, pvz. skalbimo mašinos, efektyvumo taip lyginti nederėtu, nes atsipirkimas didėtu įrenginį naudojant dažniau. Tokias atvereis reiktu matuoti kitus kriterijus, kad pamatytume kada gi atsipirks efektyvesio įrenginio įsigijimas.


Veiksmai

Informacija

4 responses

14 03 2016
Viltė

Liuks įrašas besirenkantiems šaldytuvus. Man taip pat atrodo, kad šaldytuvai internetu yra šiek tiek pigesni, nei perkant parduotuvėje. Gali taip būti?

14 03 2016
mindogas

Sveiki,
Taip, internetu dažnai būna jie pigesni todėl kad sutaupoma nemažai resursų, tokių kaip gabenimas, parduotuvės patalpų išlaikymas ir pan.
Beja, atsiprašau, bet turėjau Jūsų nuoroda panaikinti.

22 03 2016
Ramun4

Šaldytuvas Bosch KGV36VI32
kaip šitas? nieko nesuprantu tuose parametruose.
ar samsung geriau?
Noriu be rankenėlių.

23 03 2016
mindogas

Tarp modeliu nepatarsiu, o siaip esu priklausomas Liebher gamintojui..

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: