Lituoklio antgalio perdarymas SMD litavimui

23 02 2015

Atėjo metas ir man pradėti SMD lytavimo. Šios dienos vengiau kiek galėdamas ir iki šiol esu tik perlitavęs kelis sugedusius komponentus. Atėjus metui susilituoti savo Moteino plokštes tenka kiek stipriau pasidomėti kaip kokybiškiau ir profesionaliau tai atlikus.

Teoriniai plepalai

Svarbiausias įrankis tikriausiai šiuo atveju yra lituoklis. Kadangi turiu savo litavimo stotelę tai dėl temperatūros kontroliavimo visiškai nesijaudini. Labiausiai man dabar rūpi ar turimas antgalis bus geras. Šiuo metu lituoju su tokiu, 2mm pločio atsuktuvo tipo antgaliu:

DSC_0237

Jis yra nepakeičiamas komponentams skylėse lituoti, nes pridėjus jį kaitinamame tiek komponento koją, tiek PCB kontaktą vienu metu. Deja, bet su paviršiaus komponentais reikia ne tokio smailo antgalio, o kiek plokštesnio. Orginaliai su pirktu lituokliu buvo štai šis antgalis, kuris deja man netiko niekam:

DSC_0238

DSC_0238a

Kiek paieškojus internete radau visus mano lituokliui galimus antgalius:

Clipboard01

Pirmasis “Pointed 0,05mm“ yra toks kaip mano turimas originalus, o “Screwdriver 2mm“ tai mano pirktas ir naudojamas. SMD litavimui mano manymu butų patogiausia naudoti “Chisel“ tipo antgalius, tik žinoma klausimas ar 3mm, ar 0,5. Dar karta apžvelgus į mano turima 0,5 antgalį man pasirodė, kad jis mažokas, tad nusprendžiau, kad geriausias būtų “Chisel 3mm“.

Taip vis nenusprendus ar pirkti antgalį ar ne, pagalvojau, o gal pabandyti sugadinti turimą ir nenaudojamą 0,5mm smailų antgalį. Vienaip ar kitaip pastarasis yra jau pagyvenęs. Tuo pačiu nusprendžiau padaryti ir Darau Blė aprašytą duobę, kuri manau bus naudinga.

Atgalio perdarymas

Dar karta primenu, kad gadinsiu štai tokį antgalį:

DSC_0238a

Kiek pasidarbavus su dilde jis transformavosi į 2mm “Chisel“ antgalį:

DSC_0239a

Dabar prisitvirtinu antgalį prie taburetės:

DSC_0246

Ir panaudoju tris priedus drėlei (graviruoklį, 0,8mm gręžtą ir 2mm gražtą):

DSC_0245

DSC_0247

DSC_0249

Ir rezultate turiu savo duobę:

DSC_0253

Galvojau gal ir smulkią platforma padariau, bet visada ją bus galima pakartoti žingsnius ir platformą bei duobę padidinti.

Bandymas

Kaip geriau išbandyti antgalį jei ne lituojant Atmega328P. Užmečiau truputi litavimo pastos, ją ištirpdžiau ir litavau. Deja bet antgalis buvo per smulkūs “perbraukimo“ technikai naudoti, bet kaip tik tokio dydžio individualiai kiekvienai kojai lituoti. Rezultatai tokie:

DSC_0257

Tada dar išbandžiau kaip lituojasi įtampos reguliatorius ir dvi smulkios detalės (0805 ir 0603):

DSC_0260

Dabar, kai lituoklis padėtas į šalį ir litavimo pasta nuvalyta galime įdėmiau apžiūri rezultatus:

IMG_2606

IMG_2608

IMG_2592

IMG_2597

IMG_2605

IMG_2595

Problemų kilo tik su 0805 dydžio kondensatoriumi, o vat visi kiti, įskaitant 0603 dydžio SMD LED’ą, prilitavo idealiai. Patiko kaip lengvai norimas kieki lydmetalio vienu prispaudimu uždedamas ten kur reikia. Duobė antgalio gale saugoja reikiamą kiekį lydmetalio, kuri tereikia bakstelėjus padėti. Lituojant Atmega238p buvau šone pasidėjęs ir varinio sugertuko, bet jo taip ir neprireikė.

Pabaigai nufotografavau ir antgalį iš arčiau po litavimo darbų:

IMG_2573

Verdiktas

Taigi galiausiai nusprendžiau kad nedidinsiu antgalio platformos, nes būtent tokios reikia 0603 dydžio detalėms. Mikroschemoms su daug kojų gal net naudingiau lituoti atskiras kojas, nes taip mikroschema kaista mažiau. Vistik neatmetu galimybės nusipirkti 3mm pločio “Chisel“ angalio vien dėl greito SMD mikroschemų litavimo.

Ar duobė naudinga? Velnias žino. Ant platformos lydmetalis tikrai laikytasi ir be duobės, ji gal kiek padeda tuo, kad saugo tam tikra rezervą.

Liko tik normalaus fliuso susirasti, nes šito neįmanoma nuvalyti 😀 Dabartinės pastos pavadinimas “pasta do lutowania“ ir daugiau jokios informacijos, tad neaišku ar ją reikia plauti ar ne..


Veiksmai

Informacija

2 responses

23 02 2015
ecka333

Šiaip duobutė antgalyje manau turetu buti reikalinga tik dėl tikslaus lydmetalio dozavimo. Mat lituojant su paprastu antgaliu 0805 komponentus sunku paimti reikalingą lydmetalio dozę, dažnai jo būna per daug ir sulituota vieta atrodo prikleckinta. O mikroscemas su daug smulkių kojyčių visai lengva lituot su nevisai smailiu antgaliu, tik prabrauki pro visas kojas ir viskas. Tik svarbiausia prieš tai nepagailėt fliuso, ir faktiškai jokių varinių juostelių nereikia.

25 02 2015
giedrius

Pastą patariu plauti ir išviso su ja nelituoti smd. Kol jos nenuploviau nuo savo litavimo stotelės tol ji normaliai nedirbo. Aš smd litavimui naudoju iš lemonos specialų skystą fliusą , kurio nereikia plauti. Truputį ilgiau palaikius prie jo kartais prikimba smd detalės, taip palengvinamas litavimas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: