ITEAD IBOX: Torrents, Samba, DLNA ir BTSync

28 05 2014

Tik papasakojęs apie OS pasirinkimą Itead sukurtam Ibox ARM minikompiuteriui iškarto pereiname prie to, ką gi aš su juo darysiu. O naudosiu aš jį visokiems failams saugoti, dalinti ir panašiai.

Nuo seno norisi turėti visada pasiekiamus duomenis. Išeičių yra daugybe, nuo debesų saugyklų iki nuomojamų serverių, bet privačiam naudojimui arba būna maža vietos, arba brangu. Patogiausias variantas yra žinoma pakurti serveri namuose, bet 24/7 įjungto kompiuterio, kad ir kokio nešiojamo kompiuterio, laikyti nesinori dėl elektros sąnaudu ir keliamo triukšmo. Taigi įrenginys, kuris net ir apkrautas valgo vos 7W energijos atrodo labai patraukliai. Kadangi Ibox kaip tik toks ir yra, tai pasitarnaus net labai gerai.

Tokios sistemos kaip mano norima jau sukasi senu seniausiai ant aviečių (sutrumpinsiu: RPi). Pats mielai tokią priglausčiau, bet dykas Ibox juk negulės, o ir privalumu pas jį tikrai yra. Pagrindiai jų žinoma slypi specifikacijoje: Duel Core 1GHZ, 2GB RAM ir svarbiausia SATA. SATA sparta bus daug naudingesnę nei jungiant išorinį USB HDD, o papildomi megahercai niekada niekam nemaišo.

IMG_20140527_135434

Sistemos konfigūravimas taip pat bus nesudėtingas, nes naudosiu Debian pagrindu paremta OS. Nepaslaptinis, kad su RPi paplitusi Rasberian  taip pat turi tą patį Debian armhf branduolį.

Linux reikalai

Senesniame įraše jau minėjau kad naudosiu IteadOS linuxą.

Pastarieji jau standartiškai turi SSH servisą viduje tad galime iškart pulti konfigūruoti. Bėda vienintelė yra ta, kad dabar tinklo plokštė yra sukonfigūruota ant automatinio IP priskyrimo (DHTP). Tokiu atveju galime eiti dviem keliais: su LAN skeneriu perskenuoti vietini tinklą ir ieškoti atvirų 22 portų arba tiesiog nusistatyti statini IP. Tai daroma papračiausiai SD kortelėje atsidarius /etc/network/interfaces failą ir įvedus kažką atitinkamo:

auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.100.156
netmask 255.255.255.0
#gateway 192.168.100.1
gateway 192.168.100.254

allow-hotplug eth0

Dabar gerai būtų kad turėtume internetą, tam rankiniu būdu į/etc/resolv.conf įvedžiau kelis DNS serverius:

nameserver 195.14.160.14
nameserver 195.14.162.14
nameserver 192.168.100.1

Konfigūravau Ibox’a tiek darbe, tiek namie, dar suvedžiau abiejų ISP vardų serverius.

Iškarto po to prisijungėme per SSH mūsų nurodytu IP:

Clipboard01

Tada darome “apt-get update“, “apt-get upgade“, palaukiame kol atsinaujins krūva brudo ir keliausime toliau.

Pirmas dalykas ko mums reiks tai prijungtas HDD. Kaip yra “mount’inami“ diskai jums puikiai pasakys google. Aš savo ruoštu tik pasiguosiu kad šioje vietoje turėjau daug bėdų. Pradžioje dirbau su išoriniu IDE/USB HDD ir vis nesisekė jo suporuoti. Diskas vis strigo, nenorėjo būti prisegtas užsikrovus OS ir panašiai. Buvo bandyta keisto failų sistemas ir panašiai kol galiausiai buvo pereita prie SATA sąsajos. Pastaroji jokių problemų nekėlę, tad visus priekaištus suverčiau Ibox’e esančiam USB hub’ui. Pastarasis, beja, šiuo metu aplamai yra nebefunkcionuojantis dėl kažkokių keistų priežasčių, laukiame gamintojo atsakymo. Kaip bebūtų, dabar diske susikuriu krūvą man reikalingų katalogų:

Clipboard02

Su OS susitvarkius pradedame darbus konfigūruojant atskiras dalis.

Torrent

Argi nepatogus dalykas kai visi torrentai sėdi 24/7 aptarnaujančiame įrenginyje ir jų turinys yra pasiekiamas tinkle? Mano atveju galiu iš bet kur per nuotolinę sąsaja įdėti siųsti serialą, o jau grįžęs namo žiūrėti iš bet kurio kompiuterio ar kito, tam pritaikyto, įrenginio.

Populiariausias RPi tarpe yra transmission klientas. Jo diegimas yra analogiškas RPi atveju kaip aprašyta čia: http://www.robertsetiadi.net/installing-transmission-in-raspberry-pi/ Reikia tik pakeisti konfigūracijoje savo vartotojo vardą bei failų talpinimo vietas. Jei viska atliekame gerai turime Web interfeisą:

Clipboard03

Žinodami prisijungimo portą, vardą ir slaptažodi galime nesunkiai sukonfigūruoti ir nuotolinį klientą, kaip pvz windows atveju:

Clipboard04

Su torrentais viskas, dabar žiūrime kaip tos failus pasiekti

Samba

Su duomenų dalinimusi tinkle nežaidžiau senokai, bet teks, nes tai bene patogiausias būdas failams pasiekti iš Windows terpės. Tai labai aktualu kuomet sistema naudosis kiti šeimos nariai, o jiems nereikia jokių nepatogumų. Samba servisas kaip tik tam ir skirtas.

Instrukcijų, kaip pakurti samba serverį, pilna internete, pvz.:  http://raspberrywebserver.com/serveradmin/share-your-raspberry-pis-files-and-folders-across-a-network.html Viską padaręs kaip reikia tinkle matau cielą prie Ibox prijungtą SATA diską:

Clipboard05

Bandome įmesti ką nors didesnio spartai patikrinti:

Clipboard09

100mbs LAN greičio ribotuvas įsijungė..

Galime skaityti, rašyti ir kaip norime manupuliuoti failais. Deja, bet taip galiu pasiekti failus tik su Windows, Android ar dar kokia kita šiuolaikine OS, bet ne su tokiu puspročiu kaip TV. Tam bus reikalingas DLNA (arba UPnP kitais žodžiais)

DLNA

miniDLNA servisas tam tiks kuo puikiausias. Gaila jis nekonvertuoja nepalaikomų failų, bet spėju Ibox spartos tam jau nebepakaktu. Diegiame jį labai panašiai kaip pvz.: http://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=16352 Padarius viska kaip reikiant windowsuose jau matome tinklinį media įrenginį ir jo turinio informaciją Web sąsajoje:

Clipboard06

WMP puikiai prigriebia turinį:

Clipboard07

Televizorius taip pat randa Itead įrenginį ir leidžia naudotis media turiniu:

Beveikt turime tai ko reikia, bet trūksta Offline failų sistemos.

BTSYNC

BTSync tai analogas tokioms paslaugoms kaip SugarSync, Dropbox ar dar daugybei kitų debesų talpyklų. Tinkle ar už jo ribų esantiems kompiuteriams verta turėti sinchronizuojamus offline failus dėl galimo interneto/tinklo trukdžių, taip pat su failais dirbsime daug sparčiau. Kartais ne visada turi internetą, tad galime dirbti su duomenimis nepertraukiamai, o prisijungus programinė įranga atnaujina visus pakitusius katalogus automatiškai.

Šiaip BTSync nereikalauja centrinio serverio, bet idealu, kad vienu metu veiktu bent vienas klientas, kuris turėtu visus naujausius failus. Taigi čia ir bus mano Ibox.

Vėlgi nesiplėtosiu kaip ten viskas konfigūruojasi, o tik nurodysiu pati paprasčiausią pavyzdį kaip viska teisinga atlikti. Pvz.: http://rasptorial.com/storage/bittorrent-sync Lengviau tikrai nėra. Viska sukonfigūravęs, pridėjęs kelis sinchronizuojamus katalogus turiu štai tokį vaizdą Web sąsajoje:

Clipboard10

Kituose debesyje esančius kompiuteriuose atsiranda mano Itead įrenginys:

Clipboard11

 

Paveiksliukuose matomi greičiai taip pat žavi, mat informacija siunčiama gabalais į kelis kompiuterius.

BTSync asmeniškai aš naudoju net telefonuose – automatiškai sinchronizuoju padarytas juose nuotraukas ir atnaujinu muziką.. Belaidis patogumas neišpasakytas.

Apibendrinimas

Apart to, kad dabar reikia gauti asmeninį, o ne skolintą SATA diską, sistema kaip ir baigta. Ateityje žinoma noriu dar pakurti FTP serveri, bet dabar tokio poreikio neturiu. Interneto routeryje atitinkamus portus praleisdamas link Itead Ibox galiu iš bet kur pasiekti transmission servisa. BTSync to net nereikia, jis matomas visur ir visada.

Netolimoje ateityje pabandysiu pažaisti su Ibox programavimu per gamintojo pateiktą SDK. Ką čia galima šioje sferoje prigaminti dar nežinau, bet gal prigalvosiu kokią įdomesnę telemetrija.. Reialiai norėčiau kažko panašaus kaip čia darau.blė turi, bet gal kopyraitų nevykdysiu ir ką mandresnio susuksiu. O gal ir ne. Svarbiausia dabar batukų bankas yra.


Veiksmai

Informacija

12 responses

29 05 2014
Darau, Blė

Kam tas FTP, jei turėsi SAMBA ir SSH? Tik papildomas nereikalingas servisas. Geriau NFS pasikurk ir OpenVPN, kad galėtum pilnai prie naminio tinklo prieit 🙂

DNS gali gūglo naudot — veiks ir namie, ir darbe, ir pas močiutę kaime 🙂

29 05 2014
mindogas

Apie VPN galvoju, bet nesiryžtu pradėti. Su juo turėčiau ne tik failus, bet ir DLNA turinį. Aišku televizorius kitame tinkle nelabai turės VPN kliento, bet gal ką galima būtų sužaisti dar routerio pusėje.

Dėl DNS tai sutinku, galima būtų tiesiog kokį atvira serveri pasiimti ir sau galvos nesukti. Bet tada dingsta galimybė skustis interneto tiekėjui dėl neesančio interneto smigus DNS serveriams 😀

Šiaip kol kas sistema esu patenkintas, artimu metu pradėsiu savo routeri kankinti, kad visus galimus servisus pasiekčiau per išorę.

30 05 2014
mindogas

Gerai, kad priminei tą SSH, be vargo per jį dabar turiu priėjimą prie visų failų per WinSCP programą 🙂

30 05 2014
Darau, Blė

Tikri vyrai naudoja FAR Manager su SCP pluginu 😛

30 05 2014
mindogas

Tikriausi vyrai gali su grėbliu malkas kapoti. Taigi 😀

31 05 2014
jarik

Praktiskai mano namu serverio softo rinkinuka aprasei! (y) 🙂 Tik kolkas naudoju sena laptopa, kurio maitinimo blokas net isjungus kompa valgo nemazai elektros…
Beje, ta pati bandziau paleisti ant RPi, tai del nezinomu man priezasciu jis vis mirdavo po paros nepertraukiamo veikimo, o ir greitis jo nedziugino. Reikia kazko rimtesnio, itariu aprasomans irenginukas tam labiau tinka 🙂

31 05 2014
mindogas

Kaip ir minėjau senu laptopu naudojimas yra protingas sprendimas, bet jie vistiek elektros valgo daug, o ir dažniausiai magėjai yra patriukšmauti.

Kol kas jokių nusiskundimų neturėjau dėl strigimo, o ir A20 spartos kaip ir gana. Pastebėjau kad kol kas labiausiai apkrauna CPU BTSync kuomet siunčiasi dideli kieki nuotraukų. Apkrova tuomet būna apie 30%.

6 01 2015
Miegaple

Norejau paklausti kaip su skaitymo rasymo greicias i hdd lokaliam tinkle. As naudoju DLINK DNS320 nasa serveriuka tai greitis skaudziai zemas. max 25 mb per s gaunasi. O kai trenka viduje pastumdyti gigabaitu kruva labai diorgina.

6 01 2015
mindogas

Jei skaitei įrašą visą ir tau paveiksliukus rodo, tai turėjai pamatyti kad lokaliame tinkle failai per SAMBA kopijuojami 11MB/s greičiu. Tinklas pas mane yra 100mbps tad tokie ir greičiai 😀

6 01 2015
Miegaple

Atsiprasau. Praleidau pro sona visa konfiguravima. Gaila 😦 gal kokia rekomadacija pateiktum del noramlesniu greiciu (50-100 mb/s) su protingom energijos sanaudom ir ne uz kalna pinigi. Nes kiek narsiau tai tik hp kazkuris modelis buvo rekomenduojamas del 40w ir kainos mazdaug 200 usd ribose.

6 01 2015
mindogas

Oj ne, esu praktiškai žalias produkcijos žinojime 😀 Negaliu nieko protingo pasakyti šia tema.

6 01 2015
Miegaple

Dekui ir uz tai 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: