E14 R50 lemputės – LED prieš kaitrinukes

22 02 2014

Esu atsigimęs taupytojas taigi faktas kad vonioje šviečia kaitrinės lemputės vis neduoda ramybės. Paprastai kambariuose kur šviesa uždegama trumpam ir neverta dėti taupiųjų lempučių, dėl ilgo jų įsidegimo ir įjungimų/išjungimų rezervo, bet visada yra išeiti – LED lemputės. Jos pirmiausia užsižiebia pilna galia iš karto, o dažnai įjungimų/išjungimų ciklas yra didesnis nei taupiųjų lempučių. Pastarasis parametras yra žinoma sąlyginis nes viskas priklauso dar ir nuo lemputę projektuotojo bei gamintojo, bet aš nutariau pabandyti laimę.

Taigi vonioje reikia 4 vienetų E14 sriegio ir R50 skersmens reflektorinių lempučių. Šiuo metu naudoju 4vnt. po 40W neaiškios firmos kaitrines lemputes. kai kas sakys kad yra halogeninių hibridų kurios naudoja ~30W bet šviečia kaip 40W, bet čia dabar ne apie tai 🙂

Pasirinkimas

Perėjus kelias parduotuves susipažinau mažumėlę su kainomis ir nusprendžiau pasitikėti Ebay prekiaujamomis kinų lemputėmis. Kad nudegti kuo mažiau nutariau užsisakyti dvi lemputes pradžiai testams, o vėliau jau bus galima užsipirkti stipriau. Taigi nepilnas mėnuo ir atkeliavo:

IMG_7699

Keli parametrai: 85-265V, 3W, 2838LED, 280lm, White (Nei “warm“, nei “cool“, tiesiog “white“, pamatysite).

Ne metalas tas pilkumas, plastmasė 🙂 Bet šiaip fiziškai viskas normaliai, atrodo gerai, matmenys standartiniai. pastebėsiu kad perkant reikia žiūrėti kad atitiktu lemputės ilgis jūsų lubinio patrono gylį. Mano atveju tai buvo grynai standartinis 7,5cm. Atkreipiu į tai dėmesį nes jau esu kelias E27/R63 lemputes per ilgas nusipirkęs – kur tokias dabar kišti nežinau.

Akies testas

Žinoma pirmiausia susukau vien iš lempučių ir tada pamatome skirtumą:

IMG_7701

Jau dabar matome kaip baltai atrodo LED šviesa. Bet toks mano tikslas ir yra. Perkant lemputes buvo galima rinktis šiltą spalvą, bet aš vonioje noriu kažko dieniško, taiki rinkausi šaltesnį atspalvį.

Toliau sekė kelis pamiksavimai ir serija nuotraukų su vienodu užlaikymų bei parametrais (F11, 1/2.5 sec., ISO800 ir rankini spalvos balansas). Pradžiai įamžinau vien tik dvi kaitrines lemputes:

IMG_7714

Tuomet palyginimui dvi LED lemputės:

IMG_7712

Ir pabaigai dvi LED ir dvi kaitrinės kartu:

IMG_7713

Realiai fotoaparate spalvų balansas neidealus bet skirtumui pamatyti to pakanka. Kadangi Dabar turiu tik dvi LED lemputes tai naudoju paskutinį miksą, bet tikrai žadu pereiti į vien šaltą spalvą. Rankšluosčiai čia tokie margi dominuoja neveltui – norėta parodyti prie kurio apšvietimo geriau matomas kontrastas bei pačios spalvos. Pastarosios kiek iškraipytos bet šaltas LED apšvietimas jas paverčia labiausia artimas dienos šviesai.

Elektronis tyrimas

Kitokį atspalvį matome skirtingai ir nelabai įvertiname akimi ar tos šviesos 3W LED duoda daugiau ar mažiau palyginus su 40W lempute. Kad patikrinti kuris šaltinis šviesesnis pasinaudosiu savo šviesos loginimo įrenginiu ir pakartosiu seniau atliktą tyrimą.

Buvo atlikti 3 testai: 2 40W kaitrinės lemputės (Series3, pilka), 2 3W LED lemputės (Series2, mėlyna) ir bendras miksas(Series1, oranžinė):

Clipboard01

Grafikai analogiškos struktūros kaip taupiųjų lempučių tyrime: Y – analoginė reikšmė iš 10k šviesos rezistoriaus, kuri reprezentuoja šviesos stiprumą patalpoje, o X – nuskaitymai kas 10ms. Pirmame grafike pilni trys tyrimai (3000 nuskaitymų), antrame kiek prizoominau, kad pasimatytu skirtumai tarp nuskaitymų, o trečiame dar labiau prizoominai, kad matytųsi ryškiai lempų įsidegimo momentą.

Grafike matome, kad LED lemputės ne tik neturi 50Hz trūkčiojimo, o ir šviečia ne ką prasčiau nei 40W kaitrinis analogas. Techniškai įsidegimai vyksta staigiai visų variantų (grafikuose specialiai stumtelėjau kad matytųsi visi). Testavimo aplinka buvo žinoma neideali, nes iš kito kambario jau švietė 500 sąlyginių vienetų fono (grafikuose matosi ryškus offset’as pradžioje), bet tokios sąlygos buvo visiems atliktiems testams.

Žinoma šiais matavimais dar galima. Aš nesu tikras kokio diapazono šviesą geriausia fiksuoja šviesos rezistorius. Jei tai LED duodamas spektras tai tyrimo rezultatai nėra patiki, nes kaitrinė lemputė duodą kiek kitokį spektrą, o jis akiai papildomai apšviečia kambarį. Galimas ir atvirkštinis variantas. Vienu žodžiu iki mokslinių išvadų čia dar toli, bet mielai kviečiu apie tai padiskutuotu komentaruose.

Apibendrinimas

Nesigailiu šiais pirkiniais ir ketinu pirkti likusias lemputes. Realiai gerai būtų galingesni LED. Atspalvis mane tenkina, nes to ir troškau vonios kambariui.

Lieka žinoma laukti kiek kinas padirbėjo su šiuo produktu 🙂


Veiksmai

Informacija

9 responses

22 02 2014
giedriuszzz

Nelabai supratau kas per duomenys x ir y ašyse.

22 02 2014
mindogas

Pamiršau paaiškinti. Pataisiau įrašą bet pridedu ir komentare paaiškinimą. Čia tas pats kaip taupiųjų lempų tyrime: Y – analoginė reikšmė iš 10k šviesos rezistoriaus, kuri reprezentuoja šviesos stiprumą patalpoje, o X – nuskaitymai kas 10ms. Pirmame grafike pilni trys tyrimai (3000 nuskaitymų), antrame kiek prizoominau, o trečiame dar labiau prizoominai, kad matytųsi lempų įsidegimo momentą.

22 02 2014
giedriuszzz

Labai gerai matosi, kad 3W LED nelabai nusileidžia 40W lemputei. Ant mano naudojamos 3W LED lemputės parašyta, 30000h tai jei degtų tiek laiko dabartinėmis kainomis reiktų sumokėti 42,66lt + 7lt lemputės kaina (lemputė GU10). 30W kaitrinė GU10 suvartotų už 426lt elektros energijos jei degtų 30000h, žinant kad kaitrinės lemputės resursas apie 8000h. Tai prie kainos prisidėtų dar kelių lempučių pirkimas. Hmm pirmą kartą paskaičiavau, ekonomiška, gal kažkur privėliau…

22 02 2014
mindogas

Gerai su ta matematika, zvelgiant i ateiti tauposi stipriai, bet viskas priklauso nuo to ar tikrai tas 30000 valandu atlaikys. Jei ne tai visi lukesciai velniop. Tiesa nepamirskime kad dazniausiai dega ne viena 30w lempute vienu metu, o kokios 3 ar 4 🙂 beje, kas ten kainuoja 42.66lt?

22 02 2014
giedriuszzz

42.66 lt už suvartotą elektros energiją degant LED lemputei 30000h. Tai va ir klausimas, kiek jos atlaikys.

22 02 2014
mindogas

Aa.. kazkaip to nesupratau ir tik kaitrines leputes sanaudas suvirskinau 🙂

19 06 2015
Mindaugas

Irgi turiu LED is kinieciu vonioje. Taip vadinamas COB. Sviete liux apie pusmeti. Poto eme mirkseti ir perdege. Vonioje stovi sviestuvas su trim lizdais GU10 (atrodo toks). Dvi lemputes pirktos Vilniaus Prizmos parduotuveje veikia puikiai ir vienintelis kinietis nudege po pusmecio.

19 06 2015
mindogas

COB lemputes tikrai gerai atrodo, bet velgi jose, ty toj geltonoje maseje, pilna individualiu led diodu. Visas klausimas kaip jie paskirstyti, nes jei visas plotas i viena serija tai perdegus vienam elementui visas plotas ir uzgesta.. Reikalas siaip iprastas, bet labiau nervina, kad negali suremontuoti ta elementa perlitavus. Nors ka as kalbu, led lempos palyginus pigios jau.

20 06 2015
Mindaugas

Kitaisku nebepirksiu. Tiesa G9 i naktini sviestuva puikiai tiko ir labai graziai sviecia. Tik lempute toks cilindras su daug LED paskiru. Apie 56 vnt lyg. Warm white.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: