Šaldytuvo 1-5 reguliatoriaus padėčių dekodavimas

23 12 2013

Praktiškai visi senesni ar pigesni šaldytuvai temperatūra nustatyti leidžia nustatant reguliatorių į vieną iš penkių padėčių. Bet ką tos padėtys reiškia? Kodėl vietoje jų neparašyta kokia temperatūra bus palaikoma tam tikroje padėtyje? Gal skaičiais identifikuoti nustatymai yra tam kad gamintojui nereikti įsipareigoti kalibruoti termostato? O gal termostatas bėgant laikui keičia savo charakteristikas? Kaip bebūtų aš noriu žinoti ką gausiu tam tikrame nustatyme. Taip pat žinau kas mano senukas šaldytuvas daro negerus dalykus ir tyrimo metu gal paaiškės kodėl ši siena prieš remontus atrodė taip:

rsn7

Tyrimui panaudosiu jau aprašytą temperatūros logerį. Atlikęs gana patogią instaliaciją pradėjau tyrimą:

vtc7

Tyrimo eiga labai paprasta. Pradedu pirmadienį ryte nustatęs šaldytuvą ant 1 padėties ir kiekviena rytą padėti padidinu. Padidinus temperatūrą tikiuosi kad per 12 valandų loguose matysime jau naują temperatūros rodiklį, o per likusias 12 valandų pamatysime bent vieną kompresoriaus veikimo ciklą. Šeštadienį ryte atjungiu įrangą ir gautus log failus analizuoju. Pradžioje tikėjausi įrašinėti dar ir šaldiklio temperatūrą bet šios idėjos atsisakiau pristigęs to vienintelio temperatūros sensoriaus.

Rezultatai

Taigi turiu 6 failus (tiek keik kalendoriniu dienų buvo įjungtas testeris) ir juose turime visų padėčių duomenis. Pirmiausia sujungiau visus duomenis ir pateiksiu kaip atrodo šaldytuvo darbas visas 5 paras:

udj4

Didžiausia problema yra su pirmos padėties parametru – anksčiau šaldytuvas buvo užstatytas ant 5 padėties ir visa dieną šilo.. Su šia bėda bandysim tvarkytis vėliau. Taip pat bėdų bus su penkta padėtimi..

Dabar suskaidysiu duomenis į 1-5 parametrus, t.y. žiūrėsime kokią temperatūra palaikoma tam tikrame nustatyme ir bandysime atrasti kiek laiko kompresorius atlieka ciklą.

1 padėtis

ue3m

Kadangi stebėjimai pradėti esant pernelyg žemai temperatūrai šaldytuve tai atkapstyti kažko iš grafiko bei duomenų negalime. Baigęs visus stebėjimus diena leidau šaldytuvui paveikti ant 1 parametro ir tuomet pusdienį pastebėjau ką jis daro:

03rm

Ir vėl gal reikėjo išgėliau pasekti. Tiek to, rezultatai tokie: temperatūros minimumas yra 4,3’C, o maksimumas (atmetus trikdžius sukeltus durų atidarinėjimo) 4,9’C. Galima matyti ir kaip veikia kompresorius. Jis dirbo apie 2 valandą ir vėliau iki kito suveikimo ilsėjosi 1 valandas.

2 padėtis

v6ea

Nuo 16 valandos matome jau nusistovi temperatūra ir reguliuojama ji 3,7-4,5’C diapazone. Ryškiai matosi koks kompresoriaus ciklas: ~2 valandas darbo ir ~1 valandą ilsėjimosi. Galutinai galima teigti kad šaldytuvo ciklas trunka 3 valandas.

3 padėtis

v6ea

Matau kad pirma grafiko dalis kiek pasimetanti bet nuo vidurio tai viskas aišku: temperaturos diapazonas 3,1-3,9’C. Kompresoriaus darbas: dirbama ~2 valandas ir 10 minučių, ilsisi ~1 valanda ir 10 minučių, t.y. cikas kartojasi kas 3 valandas ir 20 minučių

4 padėtis

zg1p

Iš kelių vykdytų pilnų ciklų vidurkių galima daryti išvada kad temperatūra palaikoma nuo 1,8 iki 2,7’C intervale. Toliau man įdomi koks kompresoriaus ciklas: kompresorius dirba 2 valandas ir ilsėjosi 1 valanda ir 30 minučių. Taigi kompresoriaus ciklas yra apie 3 valandas su puse.

5 padėtis 

4zcf

Ir čia pasireiškia keisti dalykai. Kaip suprantu temperatūra palaikoma nuo -1 iki 0.5’C. Deja pilno ciklo taip ir nesugebėjo šaldytuvas atlikti per parą laiko. Tik matome kad šaldytuvas atšyla per 3 valandų, o galimai užšaldoma per apytiksliai 7 valandų. Šie rezultatai yra labai keisti ir tas šuolis iki -1 laipsnio yra tikrai netikėtas. Teoriškai tikėjausi kad 5 padėtyje šaldytuvas šaldys iki +1’C

Apibendrinimas

Sudėję rezultatus į viena vietą gauname štai tokius rezultatus (temperatūros laipsniais celsijaus, o laikai minutėmis):

Parameter Min temp. Max temp. Temp. Diff On time Off time Time diff
1 4,3 4,9 0,6 120 60 180
2 3,7 4,5 0,8 120 60 180
3 3,1 3,9 0,8 130 70 200
4 1,8 2,7 0,9 120 90 210
5 -1 0,5 1,5 420 180 600

Skirtumas matosi gana gerai, bet kad pamatytume, kad skaičiai dar ir nuo kažko priklausomi, pabraižome du grafikus:

tmtr

uxkb

Dabar žinome mūsų kaip elgiasi musu Ardo. Ties 5 parametru rezultatai tikrai kažkokie netikėtini. Arba čia termostatui kažkas negerai arba aš čia toks grybas ir kažką blogai matavau/skaičiavau.

Išvados

Galima padaryti dar kelias galutines išvadas:

1) Didžiausia padėtis verčia kompresoriu dirbti daug ilgiau ir tai galimai įtakojo virtuvės sienos ties šaldytuvu pajuodavimą. Jei naudojate tokį šaltą rėžimą pasirūpinkite kad galinė sienelė gerai vėdinasi. Mano atveju galimas 5 padėties gedimas galėjo privesti prie tokios virtuvės sienos sudarkymo.

2) Dažnai atlaidinus šaldytuvą ar prikrovus jį daug šviežių produktų (pvz kokia skerdiena..), žmonės mėgsta nustatyti šaldymo padėti ant didžiausios taip tikėdamiesi kad viskas sušals greičiau – manau tai dalinai neteisingas sprendimas. Kompresorius savo efektyvumo esant 3-4 nustatyme tikrai nepadidino ir dirbo tik ilgiau. Esant nustatytai 1 padėčiai šaldytuvas teoriškai dirbtu lygiai taip pat, nes šiltas maistas šildytu šaldytuvo patalpą, ir kompresorius dirbs pastoviai tiek pat laiko kad pasiektu norimą , pvz. 4’C, temperatūrą. Kitas dalykas jei šaldytuvas turėtu kokia Super ar Turbo funkcija, kuri įtakotu kompresoriaus apsukas.

3) Galutinius rezultatus galima priskirti tik mano tirtam šaldytuvui. Kiti modeliai, garantuoju, turės kitokius rezultatus ir temperatūros skirtumas tarp mažiausio bei didžiausio nustatymų skirtis gali stipriai.

4) Man reikia naujo šaldytuvo, nes šitas kažkoks keistas..


Veiksmai

Informacija

5 responses

4 01 2014
giedriuszzz

Siena kiek matau iš nuotraukos padengta dulkėmis, o ne pelėsiu ?

4 01 2014
mindogas

Ne, tikrai ne pelesis ten. Realiai ten nei dulkes nei purvas.. apnasos tamsios kazkokios. Kai pries dazyma ta vieta ploviau tai visa siena issimuzojo 🙂

6 01 2014
giedriuszzz

tai vadinasi dulkės, dėl konvekcijos praeina pro šaldymo mechanizmo groteles (jos gi ten šyla).

24 07 2016
Tomas

Įdomus tyrimas! Yra įžanga, tyriamo objekto apžvalga, tyrimo eigą ir svarbiausia išvados 🙂

24 07 2016
mindogas

Kaip per lietuvių kalbos egzaminą 😀

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: