Taupiųjų lempučių užsidegimo tyrimas

12 12 2013

Šis įrašas tai pratęsimas prieš tai buvusio, kuriame aptariau kaip su Arduino stebėti šviesos intensyvumą trumpame periode.

Kaip žinia taupiosios lemputės įsižiebia palaipsniui, t.y. pilną savo šviesos srautą generuoti pradeda tik po kurio laiko. Aš nusprendžiau pažiūrėti kiek gi laiko reikia kad kelios turimos lemputės imtu plieksti. Taigi lemputės ižiebimą stebėsiu kas 10ms registruodamas šviesos intensivumą 5 minutes ir vėliau grafiškai bandysime kažką painterpretuoti.

Bandymas Nr1

Tirsime štai šią, kadaise paremontuotą, lemputę. Ji yra 11W bet mums tai nerūpi, nes vienu metu vistiek degs 3 tokios lemputės ant lubų tad interpretuoti lempučių absoliučios galios negalėsime. Savo testerį padėjau tiesiog ant kėdės ~2,4m nuo šaltinio ir pradėjau 5 minučių fiksavimą. Rezultatai nelabai parodys kaip ryškiai šviesa šviečia bet matysime kaip tas ryškumas didėja. Taigi pirmasis rezultatas:

deic

Gražiai gavosi. Nuo uždegimo šviesos stiprumas padidėjo net 5 kartus! Šviesos srautas kylo nuo taško 1000 iki 17000 ir tai atitinka 160 sekundžių, arba ~2,5 minutės.

Dabar pabandysiu šią lemputę pastebėti iš arčiau, t.y. 0,5m atstumu degs 2 tokios lemputės virtuvėje:

hyp8

Matosi kad šviesa stipresnė nes testeris arčiau, tačiau pilna galia pasiekiama per panašu laiką (nors ir kiek kitokia trajektorija).

Bandymas Nr2

Keliaujame į darbo kambarį kuriame po plafonu yra įsukta 20W Osram lemputė. Plafono nenuimu nes mes matuojame šviesos intensyvumo pokyti, o ne kažką absoliutaus. Atstumas iki lempos ~2.4m. Turime štai ką:

rfet

Matome kad ši lemputė startuoja daug didesniu šviesumu ir baigia dvigubai didesniu per ryškiai greitesnį laiką. Įsižiebimas truko 48 sekundes. Vadinasi ši lemputė tikrai yra geresnė už tirta pirmame bandyme! Ji tokia geresnę kad 3x11w lemputės šviečia silpniau nei šita viena ar dar uždengta plafono tipo šviestuvu 😀 Gal negražu lyginti absoliučias galias bet kaip man apie tai negalvoti kai matau tai?

Bandymas Nr3

Virtuvėje turiu tokią elektroniniu balastu valdoma dienos lempą. Kodėl nepatikrinus jos? Štai kas bus kai ją testuojame 0,5m atstumu:

ogno

Gerai nepamenu kokios dvi lempos dega šiame šviestuve (berods 2x18W), bet matome kad ji šviesi nuo pat pradžios. Kaip matome lempa įsižiebia gana ryškiai iš karto bet vėliau vyksta tas pats procesas kaip paprastose taupiosiose – ryškumas dar didėja kurį laiką.

Dar parodysiu iškirpta pradžią, kur ryškiai matosi kaip balastas uždega pirma bei antra lempa nevienu metu:

862e

Galime tik įsivaizduoti kas būtų su paprastu (ne elektroniniu) balastu 🙂

Bandymas Nr4

Vonioje sumontuotos keturios kaitrinės reflektorinės lemputės po 40W. Matavau iš ~2m atstumo. Grafikas tiesiog idealiai kaitrinis:

5ten

Šiame bandyme gal tik įdomu kodėl analoginė reikšmė taip svyruoja. Gal 50Hz daro savo?

Išvados

  1. Perkame kokybiškas taupias lemputes nes jos greičiausiai švies stipriau ir pilna savo galią įgaus daug greičiau.
  2. Po miegu įjungti tik taupias lemputes nes tada akys ne taip vargs palaipsniui priprasdamos prie šviesėjimo.
  3. Ten kur reikia šviesos trumpa laiką (tualetas, skladukas, koridorius ir t.t.) taupiu lempučių neverta naudoti ne tik todėl kad jos turi įjungimų/išjungimų resursą, bet ir todėl kad pirmą minutę turėsite prieblandą. Jei vistiek ten norite taupumo – perkam dienos šviestuvą.
  4. Galvojote kad šiame įraše nedalyvavo mano pagalbininkė katė? Pažiurėkite į ketvirto bandymo grafiką dar karta.

Veiksmai

Informacija

7 responses

12 12 2013
Darau, Blė

Su kaitrinėmis tai tu teisus — nuo 50 Hz jų apšvietimas labai smarkiai kinta. Ypač matosi filmuojant. O jeigu diodinės užmaitinamos nuo blokelio su lievu filtru, tai iš viso strakalioja — diodai gi beveik inercijos neturi.

12 12 2013
mindogas

Na taip ir galvojau, bet nesitikėjau kad taip makaluojasis 🙂 Nors realiai įtariu taupios ir turi didžiausia inercija nes ten šviečia dujos..

12 12 2013
Darau, Blė

Tai taupiosios dar ir išlyginta ir filtruota įtampa maitinamos 🙂

12 12 2013
mindogas

Net keista kad ji vis dar yra taupioji lempute 😀

12 12 2013
Egidijus Narkus

Manau, kad prie dantyto grafiko dasideda ir ADC triuksmai. O jei pamėgintum ADC reikšmes nuskaitinėti kas 1ms, sumuoti 10 nuskaitymų ir dalinti iš 10 ir tada rašyti kortelėn….
Gal turi LEDinių lempučių … Vienas draugas turi virtuvėje jų 10vnt po 10W ir skundėsi, kad visos po ijungimo issižiabia skirtingu užlaikymu… o įdomu kaip su ryškumu… kaip elektronika stabilizuoja srovę.

12 12 2013
mindogas

Su apvalinimu ten gal yra gera mintis bet kam to reiki, juk tikslas gan gerei pasiektas ir taip 🙂
LED nebandžiau žiūrėnti. Nelabai kas juose ten ir įdomaus būtų. Spėju tas įsižiebimas tavo draugo atveju skirtingas priklauso nuo transformatoriaus ir to kokia seka sujungtos į grandine tos lemputes. Teoriškai pats LED turėtu turėti mano ‘testerui’ nepastebima užsidegimą.

22 02 2014
E14 R50 lemputės – LED prieš katrinukes | Mindaugas Markauskas

[…] Kitokį atspalvį matome skirtingai ir nelabai įvertiname akimi ar tos šviesos 3W LED duoda daugiau ar mažiau palyginus su 40W lempute. Kad patikrinti kuris šaltinis šviesesnis pasinaudosiu savo šviesos loginimo įrenginiu ir pakartosiu seniau atliktą tyrimą. […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: