Druskos rūgšties ir Vandenilio peroksido tirpalas PCB variui ėsdinti

18 08 2012

Visai neseniai suradau neblogą PCB ėsdinimui skirtą tirpalą kuriam pasigaminti reikia gana pigių ir laisvai prieinamų medžiagų. Tai drukstos rūgšties ir vandenilio peroksido tipalas. Beja, pastebėjau, kad jis gana smarkiai paplitęs užsienyje. Taigi šiame yraše apžvenlgsiu kaip pasigaminti tokią mikstūrą, kokie jos pliusai/minusai ir ko reiktu vengti.

img8209y

Tirpalo koncentracija labai lengva paskaičiuoti. Tereikia į plastmasinį (arba stiklinį, bet jokiu budu ne į metalinį) indą supilti vandenilio peroksido (3% koncentracijos, tokio kaip parduodamas vaistinėse) ir į jį atsargiai bei lėtai supilti puse tiek druskos rūgšties (naudojau 33% tipalą). Butinai maišimą atlikti pagal šią seką, nes kitaip chemikalai reaguoja agresyviai ir išsiskiriančios dujos bei putojimas gali ne tik išgasinti bet ir nudeginti. Atliekant viska teisingai pavojaus praktiškai nėra. Pats gamindamas pirmajį tirpalą gaminausi jį iš 50ml vandenilio peroksido ir 25ml druskos rugšties.

img8219d

Kaina tirpalo tikrai nedidelė. 100ml vandenilio peroksido vaistinėje kainavo man 2 litus, tad vienam mišiniui atseina 1 litas. Tikiu kad galima kažkur įsigyti jo ir didesniais kiekiais, tad jei kas žino iš kur prašau pasidalinti šią informacija. Druksos rūgštis Senukuose, Ermitaže ar kitokioje panašaus tipo parduotuvėje turėtu kainuoti apie 5 litus (panaįiai tiek ir mokėjau) už litrą ir vienam mišiniui gaunasi vos 12-13 centų. Taigi už 1.13LT gauname pakankamą kiekį mišinio vienu metu išėsdinti nemažą kiekį PCB, tad kaina yra didelis pliusas.

Kodėl išėsdinti reiktu vienu metu? Todėl, kad šis tirpalas laikui bėgant praranda savo gyvybiškumą. Geriausiai būtų vienu metu išėsdinti kuo daugiau plokščių taip išnaudojant jį, nes po piek tai laiko galimas dalykas kad koncentratas bus nubezdėjęs. Per kiek laiko jis praranda savo savybes nežinau, vienur rašo, kad per mėnesį, kitus, kad jau po dviejų dienų. Kiek man laikys pirmasis mišinys paskelbsiu komentaruose. Kaip bebūtų tai yra gana didelis minusas palyginus su Geležies chlorido mišiniu, kurį laikyti galima kiek norime.

Kitas variantas, kodėl jis nusileidžia geležies chloridui, tai jo reakcijos metu išskleidžiamos vandenilio dujos. Dėl šių dujų reiktu visus ėsdinimo darbus perkelti į vėdinamas patalpas. Saugoti mišinį kitam naudojimui taip pat vertėtu skysti palikti bankone ar kitoje labiau vėdinamoje erdvėje.

Kaip bebūtu griškime prie vieno pliuso, kuris man ypač patiko: kitaip nei geležies chloridas ėsdinimo metu šis tirpalas nesusidrumsčia, o tampa šviesiai žalias. Skaidrumas leidžia matysi kada išryškėja PCB takeliai ir nebelieka vario.

Taigi apibendrinus:

 • + Pigios sudedamosios medžiagos;
 • + Tirpalus lengava rasti ir įsisgyti;
 • + Greitas ir tiksus ėsdinimas (per 5 minutes galima išėsdinti net iki 0,2mm takelius);
 • + Skaidrus tirpalas;
 • – Trumpas galiojimo laikotarpis (? su klaustuku);
 • – Vandenilio garų išskyrimas;
 • – Igridienuose yra rūgštis, su kuria darbas sudėtingesnis;

Keli įspėjimai su šauktukais:

 • Drusko rūgštis turi labai aitrų kavapą, stenkitės jo neįkvėpti atidarinėdami butelį ir pilant skystį!
 • Pirma pilate vandenilio peroksidą, o tik į jį druskos rūkštį;
 • Viska daryti vėdinamoje patalpoje;
 • Patekus į akis ar ant odos negailėkite vandens. Palaunate po tekančiu vandeniu;

Patarimai:

 • Rūgštį gerai nugęsina vandens ir valgomosios sodos tipalas. Su juo galite valyti jau nuėsdintas plokštes bei visa kita kas netyčia apsitaškė. Vanduo rūgštį tik skiedžia, o ne gęsina, tad šita varianta pamirškite!
 • Ėsdinimo metu skystis turi pastoviai judėti. Palikus PCB kelio minutėm nejudinant indo rezultatai bus kur kas prastesnis ir ėsdinimas užtruks ilgiau.
 • Nepriimkite mano teksto už moksninį, nes nesu aš chemikas. Vidurinėje chemijos gaudavau penketus ir su ja atsisveikinau jau 10 klasėje 🙂 Prieš atlikdami šiuos cheminius bandymus dar pasidomėkite apie juos internete ar vadovėliuose!

Papildymas:

Dar nesulitavęs vienos iš gamintų plokkščių ją nepatingėjau nufotografuoti:

img8524o

Idedu kelias makro nuotraukas kurios parodo takelių tolygumą:

img8531f

img8532x

Taip pat mažytis video perbėgant per visus plokštę:


Veiksmai

Informacija

6 responses

1 10 2012
edvardas

Ideja su rūgstim gal ir nieko. Tik beda kad ta rugstis eda viska, kas is metalo. Ir labai megsta garuoti. beveik garantuoju, kad toje vietoje, kur laikysi buteli su druskos rugstimi, visi metaliniai daigtai bus suesti. Lemonoje esdinimui yra kur kas maziau agresyvių medziagu.

1 10 2012
mindogas

Yra variantas vietoje druskos rūgšties naudoti Acta. Girdejau efektas tas pats tik ėsdinimas užtrunka kur kas ilgiau. Tirpiklis gaunasi taip pat me toks grobuonis

2 10 2012
ecka333edvardas

yra tokia priemonė http://www.lemona.lt/index.php?page=item&i_id=52122
Tirpalas yra skaidrus, tad matosi, kas esdinama. Nera labai agresyvus. Minusas tas, kad biskuti letokai esdina.

2 10 2012
mindogas

Kaip suprantu čia yra amonio persulfatas. Deja jis yra kiek brangokas ir turi ta pati minusa kaip mano skiedinukas – laikui bėgant nubezda. Šiaip nesu geras chemikas aš, bet įtariu, kad druskos rūgšties ir vandenilio peroksido mišinukas yra labai nanašus į tavi minima produktą. Nors galiu ir klysti.

24 07 2014
PCB gamyba su laminatoriumi – 0.4mm ne bėda | Mindaugas Markauskas

[…] kaip ten viskas gaunasi gaminat su laminatoriumu ir ėsdinant varį su savo senai naudojamu tirpalu. Pirmiausiai visas plokštes sulaminau, mirkiau vandenuke ir popierių pašalinus viskas atrodė […]

14 03 2018
Laimis

Mindaugai, gal remontuoji PCB plokštes? Man reiktų šilumos siurblio oras-vanduo pažiūrėti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: