TimeLapse Bėgiai (angl. Dolly) – Bėgių konstrukcija

28 06 2012

Bėgių pagrindą, skersinius, pradžioje galvota daryti kiek kitokius, tačiau finasiniai sumetimai nuvedė visai kitais keliais. Pirmiausiai aptarsiu apie tai, kas buvo atrasta konstrukcijos beieškant, vėliau kas buvo atlikta ir kokios tolesnės perspektyvos.

Konstrukcijos

Pirmiausiai planuose buvo gaminti stabilius, tokius kurie daro tai ką aš nurodau bėgelius. Kadangi viską buvau nusprendęs gaminti panaudojant skersinį (vientisą ar iš kelių galiu neesmė) tai pradėjau ieškoti jų jau pagamintų, kurie man būtų tinkami projekte.

Pirmiausiai žinoma užkliuvau ties Igus produkcija. Įmanomi šiuo atveju du produktai:

  • DryLin® W – Pats populiariausias ir tikriausias stabiliausiai atrodantis skersinis. didžiausias dydis yra 80mm pločio, tad tokiuose bėgiuose fotokamera neturėtu svirduliuoti. Plačiau čia.
drylinw1
  • DryLin® N – kiek paprastesnė versija, tačiau taip pat turinti versiją 80mm pločio. Plačiau čia.
drylinnminiatur1

Pieškojus internete buvo rasta, kad lietuvos firma Hithech (http://www.hitech.lt/) atstovauja šią filma. Pasidomėjau pas juos ir gavau kainas 80mm pločio ir 1,5m ilgio paminėtų skersinių kompletų kartu su orginalia sala. Deja bet kainos nedžiugino, Drylin W kainavo virš 500 litų, o Drylin N perpus mažiau, apie 250 litų. Taip profesionalam tie 500 litų nebūtų daug, tačiau aš esu mėgėjas ir man reiktu kažko pigesnio. Būtent todėl ieškojau toliau.

Youtube pilnas vaizdų, kuriuose žmonės pasigamina bėgius iš PVC vamzdžių, Štai viena tokių pavyzdžių:

Kelios priežastys kodėl tokia konstrukcija nepriimtina TimeLapse fotgrafavimui:

  • Yra arba labai dideli arba nestabilūs. Viskas priklauso nuo naudojamo vamzdžio storumo.
  • Kad ir kokio storumo imsime vamzdį, vis vistiek kažkiek links, todėl dėti tokią konstrikcija ne ant kieto pagrindo neimanoma. Kas lieka daryti timelapse tik ant žemės arba vamzdžiams papildomai tritvirtinti parama per visą bėgelių ilgį.
  • Neimanoma naudoti bėgių vertikalioje pozicijoje, nes ratukai tiesiog nesilaikys stabiliai prigludę.

Tačiau nežiurint to konstrukcija yra labai pigi. Būtent todėl pasiėmęs šią įdėją gaminausi labai panašais tipo bėgius panaudodamas metalinius komponentus.

Konstruojam bėgius

Pirmiausiai tai suradau kas pakeistu PVC vamzdžius. Žinoma tai bus metaliniai vamzdžiai tačiau yra keli variantai ir nuansai. Pats patogiausias man pasirodė Senukuose parduotamas aliuminis 1,5cm skersmens vamzdis kuris parduodamas po 2 metrus (nuorodoje 1mm didesnis bet panašu):

00005073819153200788p1

http://www.senukai.lt/santechnika-sildymas-vedinimas/santechnikos-prekes/vamzdziai-ir-jupagalbines-
medziagos/aliuminio-vamzdziai/200050738191_4.html

Alterantyvos būtų juodasis metalas, tačiau visgi nenorėjau labai didelio bėgių svorio, todėl pasilikau ties aliuminiu. Tuomet jau turėdamas pagrindą pasibraižiau brėžinuką kaip viskas turėtu atrodyti:

images7ei

Likęs galvos skausmas buvo kaip vamzdžių galus sutvirtinti bėgių kraštuose. Padžioja galvojau naudoti V formos aliuminio kampučius tačiau pusbrolio pasiulytas variantas buvo daug geresnis – panaudojom keturkampą tuščiavidurį aliuminį profilį tam. Ypač gerai yra tai, kad tas pats pusbrolis darbe pagal mano planus pagamino bėgių šonus, o ir aliuminio profiliai man beveik nieko nekainavo (neskaitant bonkės). Taigi profilis toks:

images6rc

Šios gale esančios dalies planas:

44526422

Idėja paprasta – profilio kraštuose išgręšti 1,5cm diametro skyles vamzdžiams perkišti, o statmenai dar dvi skyles to vamzdžio tvirtinimui. Vėliau įkišus vamzdį jame taip pat išgrežiamos tvirtinimo skylės ir jis prie profilio bus pritvirtintas su 5mm diametro varštu.

Fotoaparato ir kontrolerio salelę atrodys taip:

images1qg

Pastarąją plokštę pirkau senukuose, ji yra metalinė, su pragežtomis skylėmis. Pastaros skylės labai gerai pritaikomos. Vienintelis dalykas kas liko atlikti tai šios salos tvirtinimas prie vamzdžių. Pradžioje siekdamas sklandaus salelės slydimo ieškojau linijinių guolių, kuriuos tvirtinčiau prie salos. Tokie guoliai atrodo taip:

linearbearinglm10uu

Pagrindinis minusas – vieno tokio guolio kaina yra apie 5 doleriai, kas iškelia mano bėgelių kainą. Visgi tokių man reiks 4 vientų. Kadangi iki bėgių pabaigos trūto tik guolių, nusprendžiau kaip nors apseiti be jų. Alternatyva – plastmasinės vandens vamzdžių sujungimo movos. Vieneto kaina senukuose po 1,5LT tad nenubiednėjau. Deja, bet matmenų nepamenu, mat movos yra žymimos coliais. Vienintelis dalykas ką reikėjo atlikti tai padidinti truputi jo vidini diametrą, nes dabar mova turėjo susiaurėjimą viduje. Taigi tai atlikės salelę pritvirtinau prie movų užtrauktukais, vėliau bandysiu žiurėti ką geresnio.

Liko tik vienas dalykas – bėgių tvirtinimas prie trikojo. Taip jau atsitiko, kad mano turimi du trikojai turi tokius pačias Quick Release plokštes, kurios tvirtinasi prie fotoaparato. Tai labai gerai, nes pusbrolis pasiųlė išfrezuoti dvi tokias plokštes, kurios bus sumontuotos begių galuose. Šios plokštės:

images8pl

Šioje vietoje buvo galima kita alternatyva – bėgių galų profiliuose padaryti 1/4 colio dydžio sriegius trikojo varžtui įsukti, bet dega tokio sriegiklio niekur nieks nerado.

Galiausiai viskas visumoje:

images5jd

images2rzj

images3efa

images4tw

Taip pat video kaip fotoaparatas jaučiasi primontuotas bėgiuose:

Galutinis rezultatas:

Galiausiai liko paminėti ką dar galima ir reiktu atlikti:

  • Fotoaparato tvirtinimo primontavimas prie salos (naudosiu Ball Head kuris paprastai montuojamas ant trikojų).
  • Galimėtu pakeisti vamzdžius į plieninius, taip bėgiai įgautu didesnio stabilumo užkrovus daugiau srorio ant salelės.
  • Salelę gerai būtų montuoti ant guolių, taip slystu dar geriau.

Veiksmai

Informacija

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s
%d bloggers like this: