LM7805 karščio problemos ir keitimas į MC34063

27 06 2012

Geras žinias elektronikoje turinčiam žmogui gal ir nebus naujiena, tačiau aš asmeniškai sužinojau kelias liūdnas naujienas apie LM7805 srovės reguliatoriu gamindamas litavimostotelę. Pasirodo šis linijinis srovės reguliatorius kad ir pajėgus įėjime apdoroti +35V, tačiau visa šią perteklinę +30V srovę paverčiama į šilumą, o ir 5V įėjime belieka menki 100mA (nuo maksimalaus 1A ar net 1,5A priklausomai nuo 7805 modelio). Litavimostotelės projetą pakeitus ir į jį įdėjus TM1638 modulį deja man tampa svarbus kiekvienas mA. Ištrauka iš LM7805 aprašymo:

clipboard01bc

Taigi esamoje konfiguracijoje projektui reikia 7805 modulį šiek tiek aprengti:

img20120502211640

Deja bet to negana, reguliatorius vistiek pasiekia savo riba ir galiausiai išsijungia. Taigi ateina reikalas galvoti ką daryti. Naudoti kita linijinį reguliatoriu manau neverta, nes visi jie pertekliu šalina į orą (o susidariusius 2,8W mano atveju yra gana didelis kiekis išskaidyti). Kitas variantas būtų atsivesti atskira AC linija iš trafo, kuri būtų nuo pvz 8V iki tarkimime 15V. Šiuo atveju linija išlyginta būtų su mažesniais nuostoliais.

Pasiryžau daryti kiek drastiškesnius veiksmus ir linijinį reguliatorių pakeisiu į vadinamajį “switching” reguliatorių. Pastarasis turi ryškiai geresnes technines savybęs efektyvumo atžvilgiu, nes perteklinė srovė tiesiog nėra naudojama, todėl nuostoliai yra mažesni. Dėka to reguliatorius nekaista. Blogis pastarojo yra toks, kad jam nepakanka vieno vienintelio komponento, o tenka gaminti visa atskirą srovės dalį, kurioje srovės reguliatoriaus komponentas yra tik viena iš sudėtiniu. Dėl schemos kompleksiškumo projekto kaina kiek išauga, kaip ir PCB dydis savaime aišku.

Vienas populiariausiu ir labai dažnai naudojamų srovės mažinimui ar didinimui (taip tą gali daryti ta pati mikroschema) yra MC34063 srovės reguliatorius. Jis yra nebrangus ir gaminamas ne vieno elektronikos komponentų gamintojo. Dirbant su šiuo reguliatoriumi pagrindinis galvos skausmas yra papildomų komponentų reikšmių apsiskaičiavimas priklausomai nuo turimos srovės įėjime ir norimos išėjime. Pasitelkus viena iš daugelio internete esančiu skaičiuotuvu galima nesunkiai susidėlioti reikiamus komponentus ir tada lieka tik pasigaminti patį konverterį. Sekantis dalykas kurį reiktu žinoti, kad išėjime patartina įmontuoti srovės filtrą, mat ten einanti srovė priklausomai nuo konfiguracijos skleidžia tam tikro dydžio triukšmą.

Taip jau yra, kad MC34063 reguliatoriai būna daugumoje automobilinių USB pakrovėjų. Taip buvo ir su maniškiu kinietišku nenaudojamu konverteriu:

img20120502203021

Taip jau sutapo, kad konverterio konfiguracija priima ir 24 voltų srovę tad man net nereikia nieko keisti. Išlitavau nereikalinga USB lizdą ir prijungiau jį vietoje esamo LM7805:

img20120502211250

Taigi be didelio vargo atsikratėme neefiktyvaus reguliatoriaus.

Patarimas norimtiems naudoti MC34063 savo projetuose – prieš pradėdami komponentų pirkimą jei tokių neturite apsvarstykite klausimą ar neverta nusipirkti pigiausia kinišką automobilinį USB DC konverterį ir jį paleisti dalimis. Visgi turint laiko gerai paieškojus galima nusipirkti pakrovėja ir už 1 dolerį (manasis kainavo visus 2), o butent tokia kaina Lietuvoje yra vien MC34063A mikroschemos.


Veiksmai

Information

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: